Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza zainicjowała działanie niecodziennego tworu – chodzi o Sieć Uczelni Kosmicznych. Celem ma być wymiana doświadczeń związanych z technologiami kosmicznymi, stworzenie platformy dyskusyjnej oraz ułatwienie współpracy między badaczami.

Na czym ma polegać Sieć Uczelni Kosmicznych?

W czwartek odbyło się spotkanie online, na którym zainaugurowano działanie sieci. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. rektor AGH prof. Jerzy Lis, inicjator Sieci Uczelni Kosmicznych, wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek i prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

Przyczynkiem do powstania Sieci Uczelni Kosmicznych są dotychczasowe działania AGH w kierunku kształcenia i badań w obszarze inżynierii kosmicznej, a także prestiżowy projekt Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH, który AGH tworzy wspólnie z czterema innymi uniwersytetami europejskimi – mówił cytowany w komunikacie AGH rektor tej uczelni. Według niego dynamiczny rozwój sektora kosmicznego sprawia, że przed polskimi uczelniami jest wiele wyzwań.

Zdaniem prof. Jerzego Lisa firmy i laboratoria potrzebują wykwalifikowanych pracowników z branży kosmicznej, a Polska może dołączyć do tego sektora, zasilając go wykształconymi specjalistami. Rektor AGH zaznaczył, że już pojedyncze uczelnie mają wiele do zaoferowania, np. specjalistyczne kierunki. Dopiero jednak jako Sieć Uczelni Kosmicznych mamy szansę zaistnieć w świadomości światowych liderów – stwierdził.

Czytaj także: Na polskich uczelniach będzie można studiować sztuczną inteligencję

Sieć ma zajmować się wspólnym kształceniem przyszłych inżynierów oraz prowadzeniem badań. W przyszłości mają do niej dołączać kolejne uczelnie. Wiceszef resortu edukacji i nauki Wojciech Murdzek wyraził nadzieję na to, że sieć będzie inicjować nowe przedsięwzięcia z sektora kosmicznego. Zapewnił również, że ministerstwo będzie wspierać i aktywnie włączać się w działania Sieci Uczelni Kosmicznych.

źródło: Nauka w Polsce

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.