Wykrywacz sarkazmu

DARPA chwali się… detektorem sarkazmu – właśnie tego potrzebował Internet

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Rozpoznanie sarkazmu w sieci nie jest łatwe. Jeśli tekst nie jest specyficznie sformatowany, to tak naprawdę nigdy nie mamy pewności czy nasz rozmówca jest mistrzem sarkazmu pisanego, czy też jest równie bystry, co woda na moczarach. W sieci nie mamy bowiem kontaktu z mimiką, gestami czy tonem głosu. Okazuje się jednak, że DARPA — ta sama, którą oskarża się o kontrolowanie pogody i działanie na rzecz jaszczuroludzi z kosmosu — w wolnym czasie przed próbą eliminacji ludzkości stworzyła potężne narzędzie zdolne do wykrywania sarkazmu w sieci.

Wykrywacz sarkazmu

Wykrywacz sarkazmu

Biuro Innowacji Informacyjnych DARPA (I2O) współpracowało z naukowcami z Uniwersytetu Centralnej Florydy w celu opracowania sztucznej inteligencji zdolnej do rozumienia sarkazmu pisanego z zaskakującą dokładnością.

Przy dużej szybkości i ilości danych z mediów społecznościowych, firmy polegają na narzędziach do analizy danych i zapewnienia obsługi klienta. Narzędzia te wykonują zadania, takie jak zarządzanie treścią, analiza sentymentu i ekstrakcja odpowiednich wiadomości. Jednak te narzędzia nie są wystarczająco zaawansowane, aby rozszyfrować bardziej zniuansowane formy języka, takie jak sarkazm lub humor, w których znaczenie wiadomości nie zawsze jest oczywiste i wyraźne. To nakłada dodatkowe obciążenie na zespół mediów społecznościowych, który jest już zalany wiadomościami od klientów, aby zidentyfikować te wiadomości i odpowiednio na nie odpowiedzieć.

— Stwierdził Dr. Ivan Garibay w rozmowie z portalem Engadget

Zobacz też: 7 milionów – tyle składanych smartfonów chciałby sprzedać Samsung w tym roku

No dobrze, ale jak to wypada w praktyce? No cóż, o wiele lepiej, niż u większości ludzi. Na zbiorze danych Twittera model uzyskał wynik 98,7 procent poprawnych odpowiedzi. W przypadku Reddita głupotę od sarkazmu było jednak trudniej odróżnić, czemu akurat trudno się dziwić. Na jego zbiorze wynik plasował się na poziomie 81 procent. W przypadku nagłówków AI uzyskała wynik 91,8. Z drugiej strony sarkazm w rozmowach między użytkownikami w sieci toczącymi się w komentarzach jego dokładność wyniosła 77,2 procent. Jest to więc wynik o 77,2 punkty procentowe lepszy, niż prezentuje wielu internautów. Warto podkreślić, że prace nad systemem wciąż trwają i jest on ciągle karmiony sarkastycznymi docinkami. Oznacza to, że wyniki będą już tylko lepsze.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy