Departament Obrony USA (DoD) chce zachęcić firmy technologiczne do przeprowadzenia zaawansowanych testów w celu zintegrowania szybkiej łączności bezprzewodowej 5G między bazami wojskowymi północno-wschodniego regionu Stanów Zjednoczonych. Jak przypomina Breaking Defense, departament przeznaczył 275 mln dolarów na badania i rozwój innowacyjnej sieci w ramach amerykańskiego wojska. W pierwszym kwartale bieżącego roku U.S. Air Force wybierze firmę, która będzie odpowiedzialna za budowę połączenia między 17 kolejnymi bazami, opartą na technologii 5G. Warto wspomnieć, że południowy-wschód przeprowadza testy 5 generacji na podstawie usług świadczonych przez Verizon. Dlatego takie pieszczoty z przetargami mogą dziwić, chociaż możliwe, że Jankesi liczą na bardziej konkurencyjną ofertę w duchu Trumpizmu i coś im nie odpowiada w obecnej współpracy?

5G dla U.S. Air Force krokiem w przyszłość

5G Air Force Darpa

Wydaje się, że najważniejsze z punktu widzenia Pentagonu jest to, aby siły zbrojne mogły w pełni korzystać z możliwości, jakie daje sieć 5G przy równoczesnej redukcji ryzyka związanego z działaniami wroga lub występowaniem podatności samych urządzeń. W tym aspekcie kluczowa ma być maksymalizacja poziomu zabezpieczeń, aby zagwarantować amerykańskim siłom zbrojnym najwyższy możliwy standard bezpieczeństwa cybernetycznego. Przy równoczesnym, ogromnym transferze danych pozwalającym na bezproblemową łączność w oparciu o technologię w ramach koncepcji „Wojny Mozaikowej”. Zarządzaniu ogromną ilością elementów w czasie rzeczywistym, który doprowadzi do obezwładnienia i rozkładu systemu dowodzenia przeciwnika, bez zwiększania własnych sił i środków – 5G i wsparcie sztucznej inteligencji ma zapewnić takie możliwości amerykańskiemu wojsku. Dwayne Florenzie, przedstawiciel U.S. Air Force podkreślił, że nowy test rozpocznie się w Hill Air Force Base w Utah, a następnie będą kontynuowane w McChord AFB w Waszyngtonie. Gdzie odbędą się również zaawansowane ćwiczenia z wykorzystaniem 5G, celem sprawdzenia możliwości prowadzenia szkoleń w wirtualnej rzeczywistości.

Zobacz też: Chińskie połowy dronów morskich

Cyfrowy Blitzkrieg – DARPA czuwa nad wdrożeniem 5G

5G Air Force Darpa

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, czyli DARPA jest odpowiedzialna za najbardziej futurystycznie brzmiące plany ekwipunku i uzbrojenia: egzoszkielety, działa satelitarne i teraz 5G. Specjaliści czuwają nad sprawnym i bezproblemowym wdrożeniem nowej generacji komunikacyjnej na potrzeby Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Tim Grayson, dyrektor Agencji powiedział, że wojsko musi zapewnić bezpieczną łączność w każdym miejscu na świecie, nawet jeśli będą musieli wykorzystać sieci „tego zagranicznego producenta, który zdominował światowy rynek”. Ciekawe o kogo może chodzić? W każdym razie zgodnie z koncepcją Mozaiki i wsparciu dowodzenia przez algorytmy sztucznej inteligencji, Amerykanie mogliby zdominować każde potencjalne pole bitwy… O ile nie obudzili się z ręką w nocniku, biorąc pod uwagę fakt, że rynek innowacji w Stanach Zjednoczonych jest relatywnie otwarty. Pekin może pokazywać światu tylko tyle, ile chce. Chiny zamierzają być liderem rozwoju sztucznej inteligencji w najbliższych latach i wydają ogromne sumy pieniędzy na rozwój nowoczesnych technologii. Ba, w roku 2019 zaoferowały Arabii Saudyjskiej autonomiczne drony-zabójców, co wywołało histeryczną reakcję Sekretarza Obrony USA.

5G Air Force Darpa

Zobacz też: Obietnica Huawei odnośnie smartfonów 5G

Rosjanie również chwalą się posiadaniem w pełni zautomatyzowanego uzbrojenia, zdolnego do wybierania najlepszych celów bez pomocy ludzi. Tymczasem już w 2017 roku Władimir Putin powiedział, że sztuczna inteligencja jest przyszłością, nie tylko Rosji, ale ludzkości… Kto będzie liderem w tej dziedzinie, będzie rządził światem. Dodajmy do tego, stopniową militaryzację kosmosu – zaakceptowaną w grudniu jako kolejny teatr działań przez NATO – dalszy rozwój technologii, zmiany klimatyczne i zbliżający się nieuchronnie peak oil, gdy realnie zbliżymy się do widma końca ropy. Cóż, to będzie interesująca dekada, aż mózg się smaży… Co myślicie o wojskowym wykorzystaniu 5G?

źródło: breakingdefense.com, cyberdefence24.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Fronczak

Politolog z wykształcenia, historyk z zainteresowania. Gawędziarz i świadomy konsument kultury popularnej.