James Webb ukończony

Start Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba może być opóźniony – kogoś to dziwi?

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Opublikowany został nowy raport, który sugeruje, że start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zostanie opóźniony. Wyjątkowo jednak nie ma to nic wspólnego z samym teleskopem, który jest już w 100 procentach gotowy do startu. Zidentyfikowano jednak anomalię w rakiecie Ariane 5, która ma wynieść go na orbitę. Ewentualna eksplozja oznaczałaby zniszczenie samego urządzenia i zaprzepaszczenie wielu lat pracy. 

James Web opóźniony – znowu

James Web opóźniony - znowu

Ostatnia oficjalna data startu to 31 października 2021 roku. Nowy raport sugeruje jednak, że data startu może przesunąć się o co najmniej kilka tygodni. Choć rakieta Ariane 5 uważana jest za niezawodną, to jednak podczas dwóch poprzednich startów miała problemy z nieoczekiwanym przyspieszeniem, gdy owiewki oddzieliły się od rakiety. Elementy te służą do ochrony ładunku podczas startu i przebywania w atmosferze ziemskiej. Rakieta była uziemiona przez kilka miesięcy. Mimo że dwa starty miały ten sam problem, to ładunek został umieszczony w przestrzeni kosmicznej w obu przypadkach. W przypadku tak istotnego urządzenia lepiej jednak nie ryzykować. Zanim Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystartuje na orbitę, odbędą się jeszcze dwa inne starty z użyciem rakiety Ariane 5, które obecnie zaplanowano nie wcześniej niż na czerwiec i sierpień tego roku.

Zobacz też: Mniejszy notch w iPhone 13 stanie się faktem. To nie koniec niespodzianek

Pracownicy ESA twierdzą, że gdy pierwszy z tych letnich startów zostanie przeprowadzony, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie mógł zostać wystrzelony około czterech miesięcy później. Te dwa starty, które będą miały miejsce przed umieszczeniem teleskopu na orbicie, zostaną wykorzystane do umieszczenia na orbicie satelitów Eutelsat Quantum i Star One D2. Raport opublikowany 13 maja mówi, że producent rakiety musi wykazać, że problem z owiewką został naprawiony podczas co najmniej dwóch startów, zanim Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostanie dopuszczony do wystrzelenia. Obecnie start nie został jeszcze przesunięty, jednak zmiana terminu to tylko formalność.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy