Raport z Chin z zeszłego tygodnia wskazał, że górnicy kryptowalutowi wykupywali dyski twarde i SSD, aby wydobywać Chia — kryptowalutę, której rozpoczęcie handlu planowane jest dopiero na 3 maja. Chociaż sytuacja nie osiągnęła jeszcze punktu globalnego niedoboru, nowe doniesienia z dwóch innych azjatyckich publikacji potwierdziły, że ceny dysków twardych gwałtownie wzrosły w niektórych regionach. Dodatkowo Seagate potwierdziło w swoich kwartalnych wynikach finansowych, że widzi gwałtowny wzrost popytu związany z wydobywaniem kryptowalut.

Wzrost cen dysków twardych

Wzrost cen dysków twardych

Chiński serwis informacyjny Time Finance rozpoczął dochodzenie w centrum handlowym z elektroniką w Zhongguancun — zwanym chińską Doliną Krzemową — w Pekinie, aby przeprowadzić wywiady z lokalnymi sprzedawcami dysków twardych. Firma Time Finance odkryła brudną prawdę kryjącą się za podwyżkami cen: Oprócz zwiększonego popytu, mały krąg hochsztaplerów sprytnie gromadzi dyski twarde, aby podnieść ceny. Jest to więc podobne działanie jak w przypadku kart graficznych lub konsol PlayStation 5, chociaż jak na razie na mniejszą skalę.

Zobacz też: Premiera Honor Play 20 – średnia półka z nowym zawodnikiem

Problemem jest to, że Chia nie wymaga największych dysków twardych na rynku. Wystarczą nawet nośniki o łącznej pojemności do 4 TB. Można to uzyskać kupując stosowny dysk, lub łącząc kilka w macierz. Dla potencjalnych inwestorów najbardziej poszukiwane są jednak jednostki o dużej pojemności, zwłaszcza dyski twarde klasy korporacyjnej. Jednak gdy tych zacznie brakować na rynku, górnicy chętnie rzucą się na produkty konsumencie. Jedyną nadzieją jest… porażka waluty. Chia nie jest jeszcze dostępna dla transakcji, więc rzeczywista wartość jednej monety Chia (XCH) jest nadal niepewna. Jest to inwestycja wysokiego ryzyka. Jednocześnie jest to też szansa wysokiego zysku dla wczesnych użytkowników, którzy przeznaczają mnóstwo pieniędzy na budowę infrastruktury do jej wydobywania. 

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.