Chiny ogłosiły, że zamierzają podjąć rozmowy na temat budowy systemu obronnego, który pomoże chronić planetę przed asteroidami lecącymi w stronę Ziemi. Informacje o rozmowach pojawiają się w momencie, gdy Państwo Środka obiecało zwiększyć swoje ambicje w zakresie długoterminowych misji w kosmosie. Chiny skupiają się na misjach kosmicznych w ostatnich latach i nie tak dawno temu powiedziały, że będą współpracować z Rosją w celu zbudowania stacji kosmicznej i być może bazy księżycowej. Najprawdopodobniej to właśnie dla tego projektu Kreml zamierza porzucić udział w ISS.

Chiny z obroną przed asteroidami

Chiny z obroną przed asteroidami

Obecnie kraj ten dąży do ustanowienia programu kosmicznego i planuje tysiące lotów kosmicznych rocznie, aby do 2045 roku wynieść w kosmos dziesiątki tysięcy ton ładunków i pasażerów. Chiny mają również na oku misję, która umieściłaby sondy na asteroidach bliskich Ziemi w celu zebrania próbek oraz planują misję, w której inny statek kosmiczny okrążyłby kometę. Jednak te plany są zdecydowanie odległe. Chińskie agencje informacyjne donoszą, że ich ukończenie zajęłoby co najmniej dekadę. Obecnie NASA ma zakaz współpracy z Chinami w zakresie jakichkolwiek projektów kosmicznych, więc wszelkie programy, które Chiny prowadzą z Rosją lub innymi krajami, będą domyślnie organizowane bez pomocy amerykańskiej agencji.

Zobacz też: Garmin Venu 2 i Venu 2S zaprezentowane – nowe smartwatche dla aktywnych

Wróćmy jednak do obrony. Naukowcy na całym świecie wiedzą, że zderzenia asteroid z Ziemią spowodowały masowe wymieranie w odległej przeszłości, w tym najpopularniejsze — wymarcie dinozaurów. Chiny z pewnością nie są jedynym narodem zaniepokojonym asteroidami bliskimi Ziemi. NASA i inne agencje kosmiczne również przyjrzały się planom, które mają pomóc w ochronie planety. Jak widać, zamiast współpracować na tym polu, USA i Chiny będą co najwyżej wzajemnie się tolerować. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.