Siedzenia odporne na wirusy Łódź

Łódź wprowadzi siedzenia odporne na wirusy, które trafią do elektrycznych autobusów

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

W Łódzkich autobusach elektrycznych pojawia się siedzenia odporne na wirusy i bakterie. Do produkcji foteli ma zostać wykorzystana specjalna tkanina, która swoje zastosowanie znalazła m.in. w londyńskim metrze. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Łodzi, ale jest też zła. Takie specjalne fotel pojawią się dopiero w przyszłym roku.

Siedzenia odporne na wirusy w łódzkich autobusach

Siedzenia odporne na wirusy Łódź
Fot. Volvo

W 2022 roku w Łodzi pojawi się siedemnaście elektrycznych autobusów od Volvo, a w nich zostaną zamontowane specjalne siedzenia. Te zostaną pokryte antywirusową tkaniną Camira StaySafe, która wykorzystywana jest już w londyńskim metrze. Taka tkanina ma zmniejszyć ryzyko transmisji wirusów w autobusach, a tym samym poprawić bezpieczeństwo pasażerów. Materiał posiada odpowiednie certyfikaty (AATCC 147 oraz ISO 18184). Dzięki połączeniu technologii srebra oraz liposomów, osiadające na niej bakterie mają być niszczone. Chęć zastosowania specjalnych siedzeń, które są odporne na wirusy, to oczywiście wynik pandemii. Materiał, który będzie używany został przetestowany na szczep świńskiej grypy AH1N1, który ma być zbliżony do COVID-19. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Cały czas poszukujemy rozwiązań, które w  czasach pandemii, gdy jesteśmy atakowani przez różne wirusy i bakterie, powodowałyby, że podróżowanie komunikacją miejską będzie jeszcze bezpieczniejsze . Po rozmowach z angielską firmą Camira, która produkuje tkaniny obiciowe do foteli stosowanych w komunikacji miejskiej, mamy zamiar zastosować w najnowszym naszym zakupie, to jest autobusach elektrycznych od firmy Volvo, tkaninę która będzie powleczona specjalną powłoką antywirusową. Będzie ona  niszczyć bakterie i wirusy przez co zagrożenie dla pasażerów będzie jeszcze mniejsze.

Krzysztof Kamiński, wiceprezes MPK – Łódź

Zobacz też: Sztuczna Inteligencja uratowała w Polsce pacjenta.

MPK – Łódź jest pierwszym przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej na świecie, które zdecydowało się na użycie naszego produktu.  Czasy postcovidowe niosą ze sobą bardzo wiele wyzwań. Jednym z nich będzie ponowne zaproszenie pasażerów do korzystania z komunikacji miejskiej. Mamy w swoim portfolio zupełnie nowy, przełomowy produkt. To tkanina antywirusowa, które spełnia określone normy antywirusowe i antybakteryjne oraz  gwarantuje, że przez pięcioletni okres gwarancji, będzie redukowała przenoszenie się wirusów i bakterii. Pasażerowie wchodząc do autobusy nie zauważą żadnej różnicy. Tkanina będzie wyglądać taka samo jak wcześniej z tym, że będzie pokryta specjalnym środkiem, który zapewni antywirusowość i antybakteryjność.

Oskar Górski z firmy Camira.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy