Wzrost cen wafli krzemowych

Proces 4 nm wystartuje jeszcze w tym roku – TSMC znów narzuca tempo

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Według doniesień DigiTimes TSMC rozpocznie produkcję seryjną w procesie 4 nm w czwartym kwartale 2021 roku, a nie jak pierwotnie planowano na początku 2022 roku. Raport wskazał również, że Apple zakontraktował wstępną produkcję przy użyciu tego procesu technologicznego do użytku w przyszłych wersjach swoich procesorów dla komputerów osobistych. To oznacza, że już na początku przyszłego roku możemy się spodziewać Maców z układami ARM wykonanymi w tym procesie.

TSMC z procesem 4 nm 

TSMC z procesem 4 nm

TSMC ogłosiło w styczniu, że planuje wydać do 28 miliardów dolarów w 2021 roku w celu zwiększenia produkcji dla swoich procesów N5 i N7, podczas gdy rozpoczął testowanie procesu N3. China Renaissance Securities powiedział w lutym, że zdolność produkcyjna N5 wynosi około 55 – 60 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie. W tym roku wartość ta miała się podwoić, nie wiadomo jednak, jak wpłyną na to niedobory wody na Tajwanie. Warto podkreślić, że oznaczenie N5 niekoniecznie odnosi się do pojedynczego procesu. W rzeczywistości obejmuje on technologie N5, N5P i N4. Pierwsze dwa to procesy 5 nm, a ostatni to nadchodzący proces 4 nm. Jest on łączony ze swoimi poprzednikami, ponieważ oczekuje się, że będzie miał mniejszy wpływ niż proces 3 nm (N3), który ma zadebiutować pod koniec 2022 roku.

Zobacz też: Narzędzie do nagrywania systemu na Raspberry Pi z zestawem zupełnie nowych funkcji

Wygląda na to, że zwiększone nakłady kapitałowe na rok 2021 sprawiają, że proces N4 postępuje szybciej, niż TSMC się spodziewało. Firma ogłosiła w sierpniu 2020 roku, że jej proces 4 nm miał wejść do produkcji ryzykownej w czwartym kwartale 2021 roku, a do produkcji seryjnej w 2022 roku. Jeśli informacje ze źródeł się potwierdzą, to można uznać 4 nm za technologię o wiele prostszą do okiełznania, niż TSMC początkowo zakładało.

Źródło: DigiTimes

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy