Sytuacja na rynku elektroniki jest tragiczna. Brakuje podzespołów dla niemalże każdej branży z niej korzystającej. A jak się okazuje, niemal każda branża ma już coś z nią wspólnego. Nie pomaga także fakt, że producenci początkowo nie byli zbyt chętni do zwiększania produkcji. Nie powinno to dziwić, ponieważ wymaga znacznych inwestycji. Ostatnie problemy w Teksasie i wyłączenie największych w USA fabryk półprzewodników także nie poprawiają sprawy. Ostatnio wiele firm zaczęło deklarować chęć zwiększenia mocy przerobowych, jednak same dekoracje znaczą niewiele. Dlatego też pocieszający jest ruch wykonany przez TSMC.

TSMC zwiększa produkcję

TSMC zwiększa produkcje

TSMC ma podobno więcej klientów, niż potrzebuje do zwiększenia produkcji. Raport Asian Times sugeruje, że firma planuje rozmieścić ponad tysiąc inżynierów w swojej fabryce w Tainan’s Southern Taiwan Science Park w celu zwiększenia produkcji. Dodatkowa siła robocza ma doprowadzić do zwiększenia mocy produkcyjnych w technologii 5nm z 60 – 70 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie do ponad 120 tysięcy. Warto tu jednak podkreślić, że rozrost ma dotyczyć jedynie fabryki zajmującej się produkcją układów w wyżej wspomnianym procesie. Natomiast braki dotykają wszystkich technologii, łącznie z tymi, które oferują proces kilkudziesięciu nanometrów. 

Zobacz też: Oglądaj filmy na YouTube w 4K, nawet gdy Twój smartfon nie ma wyświetlacza 4K

Trudno jednak dziwić się działaniom Tajwańczyków. W momencie, kiedy produkcja zostanie rozładowana, a zapotrzebowanie na komputery i karty graficzne zacznie spadać, nowe fabryki starszych rozwiązań zaczęłyby być zbędne. Proces 5 nm jest stosunkowo świeży i już przed pandemią cieszył się znacznie większym zainteresowaniem, niż TSMC mogło wyprodukować. Dlatego też rozbudowa takiej fabryki powinna przynosić zyski nawet po rozwiązaniu obecnych problemów. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.