Raspberry Pi Imager to proste narzędzie do nagrywania systemów na karcie microSD tak, aby były one czytelne dla Malinki. To dzięki niemu można bez problemu zainstalować Raspberry Pi OS lub inną dystrybucję Linuksa, w tym jedną ze specjalistycznych, dedykowanych na przykład emulacji gier czy drukarek 3D. Wciąż jednak pełna instalacja systemu, oraz jego konfiguracja musi się odbywać z poziomu samego Raspberry Pi. Co prawda wiele osób wykorzystuje do tego terminal uruchomiony na swoim PC dzięki SSH. Na szczęście będzie można zrobić to o wiele prościej. W najnowszej aktualizacji jest ukryte zaawansowane menu oferujące więcej opcji konfiguracyjnych.

Raspberry Pi Imager z konfiguracją systemu

Raspberry Pi Imager z konfiguracją systemu

Raspberry Pi Imager v1.6 oferuje zaawansowane menu, które jest ukryte przed użytkownikami szukającymi tylko systemu operacyjnego dla Pi. Aby je aktywować, musimy nacisnąć kombinację CTRL + SHIFT + X i wtedy uzyskujemy dostęp do zaawansowanych opcji, które pozwalają użytkownikom dostosować OS do swoich potrzeb, zanim jeszcze zapiszą oprogramowanie na karcie microSD. W menu opcji zaawansowanych możemy zmienić następujące rzeczy:

  • Overscan — aby usunąć obramowanie z naszego ekranu.
  • Nazwę hosta — aby zidentyfikować Pi w sieci.
  • SSH on boot — istotne przy projektach bez dostępu do ekranu i klawiatury.
  • Wi-Fi — konfiguracja Wi-Fi bez edycji pliku konfiguracyjnego.
  • Locale — wybór języka i lokalizacji.

Zobacz też: Forza Horizon 5 na horyzoncie? Microsoft może wszystkich zaskoczyć

Zmiany te mogą być dokonywane dla pojedynczej sesji, na przykład zapisując jednorazowy OS na karcie microSD, lub możemy ustawić Raspberry Pi Imager, aby używać tych ustawień za każdym razem. Dzięki temu nagrywanie nowej karty dla kolejnego projektu będzie znacznie szybsze i pomoże pominąć wiele zbędnych kroków. Swoją drogą czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś, czy Raspberry Pi Zero W nadaje się jako komputer do pracy zdalnej? Jeśli tak, to chętnie przygotuję taki projekt. 

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.