To, że Google śledzi użytkowników, jest bardzo częstym zarzutem wysuwanym wobec giganta. Kiedy jednak pada on w dyskusji między zwolennikiem Androida a iOS, to zwykle piłeczka zostaje odbita. Okazuje się jednak, że nie do końca słusznie. Według najnowszych analiz badaczy bezpieczeństwa smartfony z Androidem wysyłają aż 20 razy więcej danych o nas do Google, niż iPhone do Apple. To oczywiście nie oznacza, że ta druga firma nie zbiera danych o użytkownikach — robi to jednak w znacznie niższym stopniu.

Android śledzi nas bardziej, niż iOS

Android nas śledzi

Badania przeprowadzone przez Douglasa Leitha z Trinity College w Irlandii wskazują, że Google zbiera naprawdę olbrzymie ilości danych jeśli zestawimy je z jego największym konkurentem. Co gorsza, to ustalenie pozostaje prawdziwe nawet jeśli użytkownik nie wyraził zgody na dzielenie się danymi z Google. Warto również dodać, że zarówno Android, jak i iOS dzielą się danymi ze swoimi twórcami średnio co 4,5 minuty. Badacz zauważył, że urządzenia z domyślnymi ustawieniami prywatności udostępniają informacje związane z IMEI, numerem seryjnym SIM, numerem telefonu, numerem seryjnym sprzętu, lokalizacją, plikami cookie, lokalnym adresem IP, pobliskimi adresami MAC sieci Wi-Fi oraz identyfikatorem reklam. Jeśli użytkownik nie jest jeszcze zalogowany, telefony z systemem Android nie wysyłają informacji o lokalizacji, adresie IP i pobliskich adresach MAC sieci Wi-Fi. W takim wypadku iPhone nie wysyła własnych adresów MAC sieci Wi-Fi.

Zobacz też: Świetny aparat w iPhone 13 Pro Max – wiemy też więcej o A15 Bionic

Badacz wysłał swoje ustalenia do obu firm. Google dość szybko wystosowało swoją odpowiedź:

Te badania zarysowują, jak smartfony działają. Nowoczesne samochody regularnie wysyłać podstawowe dane o komponentach pojazdu, ich stan bezpieczeństwa i harmonogramy usług do producentów samochodów, a telefony komórkowe działają w bardzo podobny sposób. Ten raport szczegółowo opisuje te komunikaty, które pomagają zapewnić, że oprogramowanie iOS lub Android jest aktualne, usługi działają zgodnie z przeznaczeniem, a telefon jest bezpieczny i działa sprawnie.

Dodatkowo Google kwestionuje metody Leitha w określaniu objętości telemetrii na Androidzie i iOS. Twierdzi, że badanie nie przechwyciło ruchu UDP/QUIC, ani nie spojrzało na to, czy dane były skompresowane czy nie, co mogłoby wykrzywić wyniki. Apple ma podobne zdanie na temat ustaleń i zauważyło, że w raporcie wiele rzeczy jest błędnych. Przykładowo, firma twierdzi, że dane osobowe przesyłane do Apple są chronione, a firma nie gromadzi danych, które mogą być powiązane z daną osobą bez jej wiedzy lub zgody.

Źródło: TechSpot 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.