Raspberry Pi Pico to najmniej wydajna Malinka. Jest tak słaby, że nie ma nawet mowy o uruchamianiu na nim systemów czy większości aplikacji, które bez problemu działają na jego starszym rodzeństwie. Nawet Raspberry Pi Zero wygląda przy nim na mocarza. Jeśli mielibyśmy do czegoś porównywać Pico, to byłyby to komputery sprzed kilku dekad. Czyli maszyny, na których wychowywały się pierwsze pokolenia graczy. Nic więc dziwnego, że dość szybko najsłabsza malinka stała się sercem konsoli do gier.

Raspberry Pi Pico jako konsola do gier

Jak widać, projekt się przyjął i doczekał nawet modyfikacji.

Odpowiedzmy sobie już na samym wstępnie na pytanie: czy uruchamianie gier na Raspberry Pi Pico ma jakikolwiek sens z praktycznego punktu widzenia? Oczywiście, że nie. Dlaczego więc ludzie to robią? Bo mogą. I to jest piękne! Pewien zdolny programista już uruchomił pierwszą grę na tym miniaturowym komputerze, a dokładniej demo Tetrisa. Gra została napisana z zaledwie kilka godzin właśnie z myślą o tym urządzeniu. Jej zadaniem jest testowanie możliwości sprzętu. W tym projekcie istotnym elementem jest ekran dedykowany Raspberry Pi Pico o nazwie Pico Display Pack. 

Zobacz też: Jaki smartfon do 1700 zł wybrać w styczniu 2021? Oto 5 najlepszych propozycji

Składają się na niego 1,14-calowy ekran IPS o rozdzielczości 240 × 135 pikseli i cztery programowalne przyciski. Jest on dostarczany z bibliotekami kodu, które mogą być użyte do zaprogramowania wyjścia do wyświetlacza i wejścia z czterech przycisków. To znacznie ułatwiło powstawanie gry. Dwa dolne przyciski służą do przesuwania klocków na boki. Natomiast górne odpowiednio do obracania ich, oraz przyśpieszenia opadania. Pamiętajmy, że to dopiero początek i z czasem dostaniemy o wiele więcej gier stworzonych z myślą o tym miniaturowym komputerku. Chociaż przydałby się tutaj moduł ekranu z przynajmniej ośmioma przyciskami, z czego czterema składającymi się na d-pad. I owszem, takie coś już powstało. Pozostało nam więc czekać na kolejne gry.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.