Procesor AMD Ryzen na tle pomarańczowego okręgu.

AMD już wie, dlaczego wielu osobom porty USB nie działają – poprawka wkrótce

2 minuty czytania
Komentarze

Wielu użytkowników najnowszych procesorów od AMD od pewnego czasu ma problemy z portami USB. Te potrafią co jakiś czas się dezaktywować. Jest to o tyle irytujące, że w dzisiejszych czasach większość peryferiów właśnie z nich korzysta. W ten oto sposób wielu ludzi co kilka minut traci kontrolę nad myszką i klawiaturą, co w praktyce uniemożliwia korzystanie z komputera. Są oczywiście pewne sposoby, które pomagają w naprawie tego problemu, a przynajmniej jego mocnym ograniczeniu. Jednak te są drogą mocno na około i również wpływają na wygodę korzystania z komputera.

AMD rozwiązało problemy z USB

AMD rozwiązało problemy z USB

Teraz jednak AMD podzieliło się informacjami zarówno na temat przyczyn usterki, jak i rozwiązaniem problemu. Duży w tym miała udział społeczność skupiona wokół Czerwonych, co zostało podkreślone w oficjalnym oświadczeniu:

Z waszą pomocą, wierzymy, że udało nam się wyizolować główną przyczynę i opracować rozwiązanie, które rozwiązuje szereg zgłaszanych objawów […].

I nie są to puste słowa. Producent prosił wszystkich, których dotknął problem o wysyłanie logów w celu wykrycia przyczyn problemu. Producent pochwalił się, że udostępni nową wersję AGESA oznaczoną numerem 1.2.0.2 za około tydzień. Natomiast BIOSy z poprawką do pobrania w wersji beta pojawią się na początku kwietnia. Oczywiście wersje stabilne mają pojawić się wkrótce potem. Problemy były ograniczone do procesorów Ryzen z serii 3000 i 5000 na płytach głównych z serii 500 i 400 (tj. X570, X470, B550 i B450) i polegały na losowych zanikach zasilania urządzeń podłączonych przez USB. 

Oświadczenie AMD

Chcielibyśmy podziękować społeczności tutaj na r/AMD za pomoc w postaci logów i raportów podczas badania problemu przerywanej łączności USB, na który zwróciliście uwagę. Dzięki Waszej pomocy wierzymy, że udało nam się wyizolować główną przyczynę i opracować rozwiązanie, które naprawia szereg zgłaszanych objawów. Zaliczają się do nich zanikanie portów USB, trzaski dźwięku USB 2.0 (np. w przypadku zestawów DAC/AMP) oraz wykluczenie USB/PCIe Gen 4.

Firma AMD przygotowała AGESA 1.2.0.2, aby wdrożyć tę aktualizację i planujemy w ciągu tygodnia przekazać 1.2.0.2 do integracji naszym partnerom z branży płyt głównych. Klienci mogą się spodziewać, że BIOS-y zawierające AGESA 1.2.0.2 będą dostępne do pobrania wraz z aktualizacjami beta na początku kwietnia. Dokładny harmonogram aktualizacji dla danego systemu będzie zależał od harmonogramu testów i implementacji dla danego sprzedawcy i konkretnego modelu płyty głównej. Jeśli po zaktualizowaniu systemu do wersji AGESA 1.2.0.2 nadal występują przerywane problemy z łącznością USB, zachęcamy do pobrania niezależnego narzędzia AMD Bug Report Tool i otwarcia zgłoszenia w dziale obsługi klienta firmy AMD.

Źródło: Tomshardware

Motyw