Kolorowy e-ink nowej generacji

Żywsze kolory i większe ekrany – kolorowy e-ink rozwija się w dobrym kierunku

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Firma E-Ink ujawniła swój najnowszy kolorowy ekran, który został nazwany jako Kaleido Plus. Ten obiecuje jaśniejsze odcienie i lepszą czytelność dla przyszłych e-czytników. Nowe panele, które mogą wyświetlać 4096 bardziej nasyconych kolorów, ale zużywają ułamek mocy tradycyjnego ekranu LCD lub OLED, są przy okazji o wiele większe, niż dotychczasowe kolorowe konstrukcje. Tym samym czytniki e-booków mogą stać się o wiele bardziej interesującym rozwiązaniem dla fanów kolorowych komiksów. 

Kolorowy e-ink Kaleido Plus

Kolorowy e-ink Kaleido Plus

Większa liczba kolorów to jednak nie wszystko. Nowy ekran jest w stanie wyświetlić 16 poziomów skali szarości. Dodatkowo zapewnia szybsze przewracanie stron i animacje, niż wcześniejsze wersje kolorowego e-papieru. Warto dodać, że firma miała już podobne rozwiązanie jeszcze pod koniec 2020 roku i nosiło ono nazwę Kaleido. Jednak ekran ten był ograniczony jedynie do 6-calowej przekątnej. Kaleido Plus umożliwia tworzenie paneli o 7,8-calowej przekątnej. Wbrew pozorom różnica powierzchni ekranu jest naprawdę duża. To jednak nie jest kluczowa zmiana wobec poprzednika. Ten w końcu również oferował 4K kolorów. Rzecz w tym, że te w Kaleido Plus są o wiele bardziej nasycone. Chociaż w porównaniu do klasycznych LCD, nie mówiąc już o OLED-ach, wyglądają na mocno sprane.

Zobacz też: Jeden z VPN pozwany przez twórców filmowych – powodem ma być piractwo

 Unowocześniono także system przedniego oświetlenia, co skutkuje mniejszym rozproszeniem światła. Pomaga to potroić gamę kolorów, gdy system podświetlenia jest włączony, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia nieco rozmytych kolorów. Ulepszono także renderowanie tekstu, a nowe algorytmy sprawiają, że druk jest bardziej wyrazisty. Firma E-Ink przewiduje, że panele Kaleido Plus będą wykorzystywane w czytnikach e-booków. Dostrzega jednak także ich potencjał w notatnikach elektronicznych. Nie odmówi jednak raczej sprzedaży tego panelu komuś, kto będzie miał zupełnie inny pomysł na jego wykorzystanie.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy