Jeszcze we wrześniu, podczas targów HDC 2020, Huawei potwierdził, że wprowadzi system HarmonyOS do swoich smartfonów. Trzymając się swojego słowa, już wprowadził wersję beta systemu HarmonyOS 2.0 na niektóre urządzenia. System ten ma trafić także na najnowszego składaka producenta, czyli Mate X2. Sęk w tym, że dopiero jakiś czas po jego premierze. I właśnie dlatego producent na razie wyposażył go w Androida 10 z nakładką EMUI 11. Jest to rozwiązanie na przeczekanie, aż system firmy będzie gotowy.

Huawei Mate X2 z HarmonyOS

Huawei Mate X2 z HarmonyOS

Producent podkreślił, że Mate X2 będzie jednym z pierwszych smartfonów, które dostaną stabilną wersję swojego autorskiego systemu. Ma to się jednak stać dopiero w kwietniu. Można to odebrać na dwa sposoby. Po pierwsze, możliwe, że według Huaweia system wciąż nie jest gotowy na premierę. Dlatego też producent uważa, iż lepszym rozwiązaniem będzie wypuszczenie smartfona z Androidem, niż niedopracowaną wersją systemu. Kolejną możliwą kwestią jest to, że jego autorski system wciąż nie został dostosowany do składanych smartfonów. Mógłby więc być pod względem wygody obsługi dużym krokiem wstecz względem pierwszego Mate X. 

Zobacz też: Raspberry Pi jako kieszonkowy komputer osobisty – UMPC, które możesz zbudować sam

Oczywiście może dziwić fakt, że Huawei nie zechciał poczekać na ukończenie systemu z tą premierą. Pamiętajmy jednak, że producent znajduje się w niezbyt komfortowej sytuacji rynkowej. W jego przypadku czas ma bardzo duże znaczenie. Możliwe więc, że czekanie jest czymś, na co nie może sobie pozwolić. Ostatnią kwestią jest danie klientom wyboru. Wiele osób może nie być zainteresowanych HarmonyOS i twardo trzymać się Androida. Premiera smartfona z nowym systemem i Androidem do wyboru mogłaby wprowadzić dużo zamieszania. W ten sposób fani zielonego robocika mogą kupić Mate X2 bez obaw o system, który dostaną. Natomiast osoby, które liczą na HarmonyOS, będą mogły dokonać stosownej aktualizacji. Gdyby natomiast smartfon oferował taki wybór już na starcie, to system alternatywny byłby z automatu uznany za ten drugiej kategorii. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.