ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UMPC z Raspberry Pi

Raspberry Pi jako kieszonkowy komputer osobisty – UMPC, które możesz zbudować sam

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

UMPC to bardzo niszowa i zdawałoby się, że wymarła kategoria komputerów osobistych. Jest to połączenie palmptopa i PC, czyli kieszonkowa forma połączona z typowo PC-towym systemem operacyjnym. Jednak dzięki firmom takim jak GPD idea ta od kilku lat zaczęła wracać do łask. I tu wkracza społeczność skupiona wokół Raspberry Pi. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby samemu zbudować kieszonkowy komputer z Linuksem właśnie na bazie malinki.

MutantC v3 – UMPC z Raspberry Pi

Projekt nosi dumną nazwę MutantC v3. I tak, to już trzecie podejście jego autora do budowy takiego komputera. W międzyczasie udało mu się znacznie poprawić konstrukcję i wyeliminować liczne błędy. MutantC v3 to w zasadzie obudowa dla Raspberry Pi ze zintegrowanym ekranem, klawiaturą i baterią. Największe wrażenie tak naprawdę robi rozsuwany ekran, pod którym znajduje się klawiatura urządzenia. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny element godny uwagi. Pod lewym kciukiem obudowy znajduje się bowiem trackpoint do sterowania myszą, a także prawy i lewy przycisk. Autor w obudowie zmieścił także głośnik, żyroskop, oraz czujniki ciśnienia, temperatury i wilgotności. Dodatkowo w obudowie znalazło się miejsce na 12-pinowy port dokujący UART/12C/GPIO, choć nie ma jeszcze oficjalnego projektu stacji dokującej. Jak widać, sprzęt ten nie tylko jest ciekawostką, ale może mieć także zastosowania praktyczne w terenie. 

Zobacz też: Aplikacje do monitorowania snu, które pozwolą Ci spać spokojnie

Jeśli jesteście zainteresowani budową podobnego komputera, to na stronie Gitlab MutantC v3 znajduje się lista części i kilka instrukcji budowy. Warto zauważyć, że dostępne są trzy opcje rozmiaru wyświetlacza, od 2,8 cala, przez 3,5 cala, aż po pełne 4 cale. Dodatkowo projekt nie wymaga niczego, poza pewnym obyciem z lutownicą i terminalem Linuxa, a także dostępu do druku 3D. Ten jednak można zlecić jednej z wielu firm, które się nim zajmują. 

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy