Huawei Mate X2 został oficjalnie zaprezentowany i niedługo trafi do sprzedaży. Jednak na początku będzie się ona dobywała tylko w Chinach i nie jest pewne, czy sprzęt pojawi się również na zewnętrznych rynkach. Co takiego ma do zaoferowania kolejny składany smartfon od producenta? Całkiem sporo, ale cena też do niskich nie należy.

Premiera Huawei Mate X2

Huawei Mate X2

Stało się i producent w końcu zaprezentował swój kolejny, składany smartfon. Huawei Mate X2 już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle poprzednich modeli tym, że składa się „do środka”. W ten sposób można czuć się pewniej, jeżeli zależy nam na ochronie elastycznego ekranu. To spora zmiana, która może przysłużyć się sprzętowi. Kolejnym zaskoczeniem może być to, że sprzęt nie pojawi się na rynku z Harmony OS na pokładzie, a dalej z Androidem 10 i EMUI 11. Spodziewaliśmy się, że to właśnie nowy składany smartfon będzie pierwszym, który zaoferuje nowy system. Jednak na ten trzeba będzie poczekać trochę dłużej. Tak prezentuje się specyfikacja urządzenia.

Specyfikacja Huawei Mate X2

 • Wyświetlacz wewnętrzny: elastyczny OLED, przekątna 8 cali, odświeżanie do 90 Hz (dotykowe do 180 Hz), rozdzielczość 2480 x 2200 pikseli, 413 ppi, proporcje 8:7,1
 •  Wyświetlacz zewnętrzny: elastyczny OLED, przekątna 6,45 cala, odświeżanie do 90 Hz (dotykowe do 240 Hz), rozdzielczość 2700 x 1160 pikseli, 456 ppi, proporcje 21:9
 • Procesor: Kirin 9000 (1 x [email protected],13 GHz + 3 x [email protected],54 GHz + 4 x [email protected],05 GHz) z grafiką Mali-G78
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Pamięć Flash: 256/512 GB (karta pamięci NM do 256 GB w wersji z 512 GB)
 • Aparaty front: 16 Mpix (F2.2) z czujnikiem DoF
 • Aparaty tył: 50 Mpix (F1.9, OIS); 16 Mpix (F2.2, ultraszeroki kąt); 12 Mpix (F2.4, teleobiektyw, OIS); 8 Mpix (F4.4, OIS, peryskopowy – 10-krotny zoom optyczny)
 • Akumulator: 4500 mAh z szybkim ładowaniem 55 W
 • System: Android 10 z EMUI 11
 • Wymiary: Długość – 161,8 mm; Szerokość – 145,8 mm (rozłożony); 74,6 mm (złożony); Grubość 4,4-8,2 mm (rozłożony); 13,6-14,7 mm (złożony)
 • Waga: 295 gramów

Zobacz też: Co się stanie, jak nie zaakceptujesz regulaminu WhatsApp?

Ulepszenia to drugie imię Mate X2

Huawei musiał wyciągnąć wnioski po premierze poprzednich składanych smartfonów oraz tych, które robiła konkurencja. Urządzenie po złożeniu ma być szczelne, czyli nie powinien pojawiać się żaden brud na elastycznym ekranie wewnątrz. Zawiasy są cały czas osłonięte, co ma zapewnić im dłuższą żywotność. Smartfona zaprojektowano tak, by jego środek ciężkości znajdował się blisko dłoni, kiedy trzyma się podstawę. Dzięki temu sprzęt ma być łatwiejszy i przyjemniejszy w obsłudze.

Huawei Mate X2

Jak zwykle w przypadku urządzeń od Huawei, tutaj także postarano się o dobre aparaty. Leica po raz kolejny „maczała w nich palce”, a to oznacza, że powinno być naprawdę dobrze. Zdjęcia makro można wykonywać z odległości 2,5 cm, a sprzęt ma pozwalać także na 100-krotny zoom cyfrowy oraz 10-krotny optyczny (20-krotny hybrydowy). Dzięki temu, że sprzęt się rozkłada, można wykorzystać główne aparaty do tego, by zrobić sobie wyjątkowe selfie. Nie zabrakło także kamery na samym froncie, a w tym przypadku  Huawei postawił na „dziurę”, a nie na „kroplę wody”. Czytnik linii papilarnych znajduje się na krawędzi smartfona, a samo urządzenie dostępne ma być w kilku wersjach kolorystycznych. Nie zabrakło obsługi standardu 5G oraz Wi-Fi 6+. Na pokładzie znajdzie się także moduł NFC czy Bluetooth 5.2. Czego zabrakło? Nie uświadczymy złącza słuchawkowego miniJack 3.5 mm, ale to było do przewidzenia. Całość udało się zamknąć w urządzeniu, które waży mniej, niż 300 gramów.

Cena Huawei Mate X2 i dostępność

Huawei Mate X2

Smartfon Huawei Mate X2 dostępny będzie w sprzedaży w Chinach jeszcze w tym miesiącu. Za wersję 256 GB przyjdzie zapłacić 17 999 juanów, czyli około 10 300 złotych. Wersja z 512 GB została wyceniona na 18 999 juanów, a więc około 10 880 złotych. Jest więc drożej, niż w przypadku Huawei Mate Xs, ale tego można było się spodziewać. Jeżeli sprzęt trafi kiedyś do Polski, jego cena zapewne przekroczy granicę 10 tysięcy złotych. Czy wtedy znajdą się na niego chętni? Zapewne tak, jak to zazwyczaj bywa w przypadku wszelkiego rodzaju nowości. I co sądzicie o takim modelu? Podobają Wam się zmiany wprowadzone przez Huawei?

Źródło: Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.