Bumerangowe trzęsienie ziemi

Naukowcy zaobserwowali rzadki typ trzęsienia ziemi – nazwa bumerang pasuje do niego idealnie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Trzęsienia ziemi to częste wydarzenia, które zdarzają się na Ziemi, gdy pękają linie uskoków. Czasami mogą one prowadzić do katastrof, takich jak zawalenie się budynków lub tsunami. Ze względu na możliwość śmierci ludzi i poważnych zniszczeń, zdarzenia te przykuwają uwagę wielu naukowców. Międzynarodowy zespół badaczy zarejestrował coś, co nazwali bumerangowym trzęsieniem ziemi. Miało ono miejsce wzdłuż strefy pęknięć Romanch na Oceanie Atlantyckim.

Bumerangowe trzęsienie ziemi

Bumerangowe trzęsienie ziemi

Strefa pęknięć Romanche to linia uskoków, która rozciąga się na długości 900 km pod głębinami Oceanu Atlantyckiego. Naukowcy zarejestrowali trzęsienie ziemi w 2016 roku, które miało magnitudę 7,1 wzdłuż strefy pęknięć. Zespół śledził pęknięcie wzdłuż uskoku. Okazało się, że to początkowo pęknięcie podróżowało w jednym kierunku. Po tym odwróciło się w połowie trzęsienia ziemi i przełamało sejsmiczną barierę dźwięku, stając się ultraszybkim trzęsieniem ziemi. Prościej mówiąc, bumerangowe trzęsienie ziemi ma miejsce, gdy pęknięty materiał oddala się od początkowego załamania i zawraca w drugą stronę z większą prędkością. Tylko kilka tego typu trzęsień ziemi zostało zarejestrowanych na całym świecie.

Zobacz też: Protest Google, Microsoftu i Qualcomma przeciwko Nvidii i przejęciu ARM

Zespół badaczy twierdzi, że gdyby podobne trzęsienie ziemi miało miejsce na lądzie to sytuacja byłaby nieciekawa. Pęknięcie sejsmiczne zawracające w połowie drogi przez trzęsienie ziemi mogłoby znacznie zwiększyć ilość spowodowanych wstrząsów. Przed zebraniem nowych informacji, mechanizm ten nie był brany pod uwagę w modelowaniu scenariuszy potencjalnych zniszczeń. Świadomość ich wystąpienia może w przyszłości znacznie zwiększyć bezpieczeństwo w przypadku, gdyby doszło kiedyś do takiego zjawiska także na powierzchni lądu. Same dane zostały zarejestrowane za pomocą sieci sejsmometrów na dnie oceanu. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będą one potrzebne.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy