Epic Store to miejsce, gdzie mam bogatszą bibliotekę gier, niż na Steam. Jednocześnie nie zostawiłem tam nawet złotówki. Wygląda na to, że nie jestem w tym odosobniony. Według platformy w 2020 roku rozdała ona prawie 750 milionów darmowych gier. Warto przy tym podkreślić, że firma w zeszłym roku rozdała aż 104 pozycje. Jednak nawet jeśli podzielimy te wartości przez siebie, co nie ma większego sensu, bo nie każdy wybiera z Epica co się da, to otrzymamy wciąż imponujące ponad 7 milionów stałych użytkowników polujących na darmowe tytuły z platformy. W rzeczywistości jest ich jednak zacznie więcej.

Epic chwali się wynikami darmowych gier

Epic chwali się wynikami darmowych gier

Więcej, to znaczy ile? No cóż, sam Epic wspomina o 160 milionach użytkowników korzystających z darmowych tytułów. Co więcej, w samym tylko grudniu, kiedy częstotliwość rozdawania gier była najwyższa, Epic zarejestrowało aż 56 milionów aktywnych unikalnych użytkowników. I ta strategia powoli się sprawdza, ponieważ nie wszyscy są łowcami darmówek. W samym sklepie użytkownicy zostawili aż 700 milionów dolarów. Warto jednak dodać, że zaledwie 265 milionów to wydatki na gry firm trzecich. Najprawdopodobniej lwią część z całej kwoty przyniósł więc Fortnite. Jeśli więc chodzi o zakup nowych tytułów, to mamy tu do czynienia z wydatkami rzędu… niecałych 7 PLN na głowę. No cóż, to już nie robi aż tak wielkiego wrażenia. Oznacza to jednak, że ktoś gry na Epic Store jednak kupuje. 

Zobacz też: Mark Zuckerberg chce ograniczyć treści polityczne na Facebooku

No dobrze, a ile kosztowałyby te darmowe gry na Epicu? Ktoś, kto zdobył wszystkie 104 darmowe pozycje, zaoszczędził sumę wynoszącą 8 973,90 PLN. Ludzie poprzez Epic także o wiele chętniej grają. Czas gry użytkowników również wzrósł do 5,70 miliardów godzin w zeszłym roku, w porównaniu do 3,35 miliardów rok wcześniej. Część tego wzrostu można prawdopodobnie przypisać zamknięciom i nakazom pozostania w domach nałożonym przez rządy w związku z pandemią COVID-19. Warto także przedstawić zmiany, jakie zaszły w sklepie w 2020 roku:

 • Recenzje krytyków z OpenCritic.
 • Samodzielne zwroty.
 • 19 nowych walut.
 • Bezpośrednie obciążanie rachunku u operatora w wielu krajach.
 • Możliwość logowania się offline.
 • Poprawki wydajności programu uruchamiającego (ogromne zmiany dla użytkowników systemów Mac).
 • Ulepszone przeglądanie zawartości dodatkowej.
 • Powiadomienia o wczesnym dostępie.
 • Filtrowanie według cen produktów.

Plany Epic na 2021 rok

Nowy rok miał swój początek przed zaledwie kilkoma tygodniami — a nie można rozpocząć go lepiej, niż ogłoszeniem, że także w 2021 roku będziemy w Epic Games Store co tydzień rozdawać nowe gry!

Znaczna część prac rozwojowych w tym roku skupi się na otwarciu sklepu dla twórców, którzy chcą publikować w nim swoje tytuły. Chcemy, aby deweloperzy, którzy chcą wprowadzić swoje gry do Epic Games Store, mogli cieszyć się płynną i bezproblemową obsługą. Dzięki temu klienci Epic Games Store będą mogli kupować gry, które chcą i kiedy chcą, podczas gdy twórcy gier będą mogli cieszyć się znacznie bardziej sprawiedliwym podziałem przychodów ze sprzedaży.

— Podało Epic w oświadczeniu.

Firma z początkiem roku opublikowała także listę zmian, nad którymi pracuje:

 • Poprawki w systemie listy życzeń
 • Przebudowa funkcji społecznościowych
 • Osiągnięcia
 • Profile graczy
 • ??❓

Ostatni punkt można uznać za znak, że ta wciąż nie jest zamknięta.

Źródło: Epic

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.