Mogłoby się wydawać, że architektura ARM to rewolucja zapoczątkowana przez Apple i ich układ M1, który zadebiutował razem z ostatnimi MacBookami. Jednak lepiej określić to mianem pokazania, że warto porzucić dotychczasowe rozwiązania x86/64. W końcu Microsoft już podjął kilka prób na stworzenie odpowiedniego systemu i urządzenia. Teraz najwidoczniej strategia giganta z Cupertino pokazała, że kafelki również muszą na poważnie zaatakować rynek ARM z własnym układem. Doświadczenie już jest, więc czas przejść do konkretów.

Microsoft i ich układ ARM – niezależność i rozbudowa Windowsa 10 ARM

Windows ARM z aplikacjami x64

Jak podaje Bloomberg, Microsoft chce stworzyć własny układ ARM, który będzie miał jeden cel – jak najlepiej współpracować z amerykańskimi usługami w chmurze. Oczywiście nie musi to oznaczać, że teraz Windows będzie działał wyłącznie ze stałym podłączeniem do Sieci, ale może to być kluczowe. Niemniej nie oznacza to też, że Microsoft na dobre porzuca dotychczasowe rozwiązania i układy Intela. Bardziej Qualcomm może po części czuć się poszkodowany. W końcu to ta firma dostarczała jednostki do dotychczasowych prób podboju rynku komputerów z jednostkami ARM. Ostatnią próbą jest recenzowany przez nas Surface Pro X z Windowsem 10 ARM i układem SQ1 od Qualcomma (niedawno odświeżony do SQ2). Niewykluczone, że własny układ Microsoftu powstanie we współpracy z producentem Snapdragonów.

Zobacz też: Qualcomm dzieli się wynikami benchmarków Snapdragona 888 – bez wątpliwości to flagowiec.

Mimo wszystko na razie mowa jest o zapowiedziach, aniżeli konkretach. Na pewno Apple będzie potrzebować konkurencji dla swoich jednostek ARM i Microsoft musi ją pokazać. Które podejście okaże się lepsze? Na tę chwilę ciężko powiedzieć, kiedy w ogóle będziemy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak z racji, że gigant z Redmond śmiało wypowiada się o swoich planach, to projekt prawdopodobnie jest już na zaawansowanym etapie.

Źródło: XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.