Cyfryzacja oparta na wartościach to temat wczorajszej unijnej konferencji wysokiego szczebla (High-Level Conference on a Value-based Digital Transformation). Wydarzenie odbyło się w ramach przewodnictwa Niemiec w Radzie UE. Wzięli w nim udział wysocy przedstawiciele Unii Europejskiej ds. cyfrowych. Na marginesie spotkania podpisano Deklarację Berlińską.

Cyfryzacja oparta na wartościach – o co w tym chodzi?

fot. Twitter – Margrethe Vestager; @vestager

Jednym z elementów konferencji było podpisanie Deklaracji Berlińskiej. Dotyczy ona społeczeństwa cyfrowego oraz administracji cyfrowej opartych na wartościach. Dokument przywołuje zasady, a także wartości, na których jest oparta Unia Europejska i które powinny stać u podstaw transformacji cyfrowej i wzmacniania jednolitego rynku europejskiego. Sygnatariusze zobowiązali się również do realizacji określonych celów do 2024 roku (chodzi m.in. o działania promujące technologie cyfrowe w społeczeństwie) i wezwali instytucje UE do wspierania zasad, wartości i działań przedstawionych w deklaracji. Pełną treść dokumentu można znaleźć na stronie KPRM.

W imieniu Polski deklarację podpisał minister Marek Zagórski. Na spotkaniu był też obecny Krzysztof Szubert, pełnomocnik Premiera RP ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej. Przedstawiciele Polski podkreślali rolę cyfryzacji w łagodzeniu skutków pandemii, a także wskazali zasady rozwoju technologii cyfrowej, które powinny przyświecać rządom państw UE.

Czytaj także: Trendy Google 2020 – czego szukali w mijającym roku Polacy?

Wśród wspomnianych zasad znalazło się przekształcanie skomplikowanych procedur w proste, zautomatyzowane, oraz intuicyjne usługi online. Omówione zostało też m.in. inwestowanie w nowoczesną i bezpieczną infrastrukturę telekomunikacyjną.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.