ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Xbox Series S z grami PlayStation 2

Xbox Series S jest w stanie uruchomić gry z PlayStation 2 – to mocny policzek dla Sony

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Tuż przed premierą najnowszej generacji dużo mówiono o kompatybilności wstecznej zarówno konsol Microsoftu, jak i Sony. W przypadku tego pierwszego udało się to o wiele lepiej. Xbox Series X i S oferują naprawdę świetny poziom kompatybilności ze swoimi poprzednikami. Poza pełnym wsparciem dla poprzedniej generacji bez problemu uruchomią one także setki gier znanych z Xboxa 360 i dziesiątki z pierwszej konsoli Microsoftu. Jeśli zaś chodzi o Sony… No cóż, tutaj mamy wsparcie jedynie dla poprzedniej generacji konsol.  

Xbox Series S z grami PlayStation 2

Oczywiście nie ma sensu wieszać psów na Japończykach. Przede wszystkim gry z Xboxa 360 musiały zostać ponownie skompilowane na nowe konsole Microsoftu. Jak na razie nie ma bowiem mowy o emulacji poczciwej 360. Dodatkowo warto podkreślić, że tytuły te były dostosowywane na przestrzeni wielu lat i była to próba przyciągnięcia uwagi konsumentów, którzy i tak woleli PlayStation 4. Kolejnym aspektem jest tutaj procesor PlayStation 3. Ta niezwykle nietypowa jednostka była istnym utrapieniem dla programistów. I to przez nią przeniesienie gier z tej konsoli do wyższych generacji wymaga bardzo dużo pracy. Tak naprawdę znaczną część kodu trzeba by przepisać od nowa, więc równie dobrze można już zrobić pełny remaster. No dobrze, ale co z  jeszcze wcześniejszą konsolą Sony? Tu raczej trudno usprawiedliwić Japończyków.

Zobacz też: Te aplikacje dla kierowców sprawią, że droga będzie przyjemniejsza

Wszystko przez to, że w większość tytułów na PlayStation 2 można grać na… Xboxie Series S. Oczywiście, aby to zrobić, trzeba użyć emulatora. Ten został stworzony przez środowisko Open Source i nie ma nic wspólnego z Microsoftem. Jednak sytuacja wygląda obecnie w ten sposób, że Xbox Series S, który jest słabszy od PlayStation 5, potrafi uruchomić gry z konsoli Sony, z którymi ich flagowa konsola sobie nie radzi. I wszystko to przy pomocy nieoficjalnego oprogramowania stworzonego przez grupkę fanów. Auć… Dlaczego wybór padł jednak na Xboxa? Otóż Microsoft udostępnił w nim konsolowy tryb programistyczny, który można uruchomić przy rejestracji. Dzięki temu wystarczy jedynie zainstalować na konsoli multiemulator RetroArch. Ten natomiast dostał niedawno obsługę gier z PlayStation 2 dzięki składnikowi PCSX2. Oczywiście, wciąż nie działa to idealnie. Jednak składnik ten jest na dość wczesnym etapie rozwoju. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy