Ponad milion złotych odszkodowań musi zapłacić mężczyzna, który nielegalnie udostępniał w sieci sygnał Cyfrowego Polsatu oraz Canal+. To rekordowy wyrok za piractwo telewizyjne w Polsce. Sąd skazał też mężczyznę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok jest prawomocny.

Nielegalnie udostępniał sygnał komercyjnych platform telewizyjnych, więc musi zapłacić ponad milion złotych

W marcu 2018 roku na terenie powiatu krakowskiego policjanci zatrzymali mężczyznę, który nielegalnie udostępniał sygnał platform telewizyjnych w sieci. W domu jednorodzinnym zbudował on całą infrastrukturę potrzebną do prowadzonych przez niego działań – funkcjonariusze Policji zabezpieczyli dekodery, komputery i sprzęt pełniący rolę serwerów sharingowych.

Do serwera było wpiętych kilkadziesiąt kart abonenckich pozwalających na odbiór płatnej telewizji satelitarnej. Mężczyzna za pośrednictwem internetu udostępniał sygnał nieuprawnionym osobom. Pobierał za to opłaty niższe, niż te, które obowiązywały legalnych użytkowników mających podpisane umowy z Cyfrowym Polsatem oraz Canal+ (wtedy NC+). Policjanci w trakcie przeszukania znaleźli prawie 180 tysięcy złotych w gotówce. Sąd orzekł, że działania oskarżonego stanowią przestępstwo z art. 6 ust. 1 i 2 w zw. z art. 7 ust. 1 Ustawy z dnia 5 lipca 2002 roku o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym (Dz.U. 2002 nr 126 poz. 1068) i uznał go za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu.

Czytaj także: Super Nintendo World – takich parków rozrywki można Japończykom zazdrościć

Oprócz wspomnianej już kary pozbawienia wolności w zawieszeniu mężczyzna musi zapłacić odszkodowania na rzecz Cyfrowego Polsatu i Canal+ Polska. Oskarżony ma naprawić szkodę poprzez zapłatę w wysokości 526 299,53 złotych na rzecz każdego z podmiotów. Łącznie daje to ponad milion złotych. W toku postępowania zatrzymano też drugiego podejrzanego w tej sprawie – on także usłyszał już wyrok.

źródło: polsatnews.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.