ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
MacBook z AMD

Układy AMD z rodziny Zen 3 już zostały uwzględnione w jądrze Linux

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Premiera procesorów AMD nowej generacji zbliża się wielkimi krokami. Mają one zadebiutować już w drugiej połowie tego roku. Zapewnią nam one zupełnie nową architekturę, która ma być olbrzymią zmianą względem swoich poprzedników. Mimo to zachowa ich nazwę, ponieważ układy z rodziny Zen stały się na tyle dobrze kojarzone, że trzymanie się tego określenia jest najlepszym możliwym wyjściem.

AMD Zen 3 w jądrze Linux

AMD Zen 3 w jądrze Linux

Jądro Linuksa jest doskonałym miernikiem przyszłego sprzętu. Ogromna baza kodu jest rutynowo aktualizowana w celu wsparcia sprzętu z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.  Czasami nawet trafia tam na długo przed jego formalnym ogłoszeniem. W ostatnich miesiącach poprawki do jądra Linuksa zawierały odniesienia do Navi 22 i 23, a także pokazywały wsparcie dla procesorów Intel Tiger Lake, Jasper Lake i Elkhart Lake. Teraz widzimy wsparcie dla procesorów AMD Zen 3. Oczywiście mogliśmy się tego spodziewać, w końcu ich premiera nie jest żadną tajemnicą. Pokazuje to nam jednak w jakiś sposób, że wciąż wiele się w ich temacie dzieje.

Zobacz też: Europejska Agencja Kosmiczna ma pomysł na pozyskiwanie tlenu z Księżyca

Osoba odpowiedzialna za szereg przecieków w branży komputerowej, czyli @Komachi_Ensaka zauważył linie kodu, które wydają się szczegółowo opisywać EDAC (Error Detection and Correction) dla procesorów AMD z rodziny 19h. Określenie to odnosi się do układów AMD opartych na Zen 3. Dla porównania obecna generacja Zen 2 to rodzina 17h, która także jest uwzględniona w nowej poprawce. Przeglądając kod, możemy dostrzec co najmniej dwa identyfikatory urządzeń dla nadchodzącej rodziny Zen 3: PCI_DEVICE_ID_AMD_19H_DF_F0 oraz PCI_DEVICE_ID_AMD_19H_DF_F6. Są one wymienione w rubryce Rodzina 19h. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na nowe procesory.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy