W związku z rozwojem pandemii koronawirusa rząd wprowadził ograniczenia w galeriach handlowych. Niektórzy zastanawiają się, czy salony operatorów są otwarte – chodzi o te punkty, które znajdują się właśnie na terenie kompleksów handlowych. Sprawdziliśmy, czy punkty świadczące usługi telekomunikacyjne w galeriach mogą funkcjonować.

Czy salony operatorów komórkowych w galeriach handlowych są otwarte?

fot. Android.com.pl

Żeby wyjaśnić, czy salony operatorów komórkowych w kompleksach handlowych mogą pozostać obecnie otwarte, zerknijmy do rozporządzenia Rady Ministrów z 6.11.2020. Czytamy w nim, że do 29 listopada 2020 w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 obowiązuje zakaz handlu detalicznego. Od tej zasady przewidziano jednak szereg wyjątków – dozwolony jest m.in. handel detaliczny, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży usług telekomunikacyjnych.

Salony operatorów komórkowych w kompleksach handlowych mogą zatem normalnie funkcjonować. Problem mogą mieć jedynie te z nich, które funkcjonują nie w wydzielonych pomieszczeniach, a na tzw. wyspach handlowych. Rząd zakazał działalności handlowej i usługowej na tego rodzaju wyspach we wspomnianym już rozporządzeniu. W praktyce bez problemu można natrafić na otwarte wyspy handlowe przynajmniej niektórych operatorów. Trzeba jednak przyznać, że ich właściciele stosują dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak plastikowe osłony czy płyn do dezynfekcji. Do tego typu punktów rzadko są też kolejki, więc trudno mówić o tym, by ich funkcjonowanie mogło wpłynąć na rozwój pandemii.

Czytaj także: Orange wprowadza na rynek limitowane, ekologiczne startery ze specjalną ofertą

Nie wiadomo, czy w najbliższych tygodniach rząd obowiązujące zasady zaostrzy, czy wręcz przeciwnie – zliberalizuje. Wszystko zależy od dalszego rozwoju pandemii w Polsce.

źródło: gov.pl, własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.