Inżynierowie z EPFL dokonali przełomu w elektronice, opracowując układ komputerowy łączący operacje logiczne i przechowywanie danych w jedną architekturę. Przełom ten toruje drogę dla bardziej wydajnych urządzeń komputerowych w przyszłości. Odkrycie zostało dokonane w należącym do EPFL Laboratorium Nanoskalowej Elektroniki i Struktur EPFL. 

Pamięć i procesor w jednym układzie

Pamięć i procesor w jednym układzie

Inżynierowie twierdzą, że architektura ta może mieć duże korzyści dla systemów sztucznej inteligencji. Technika ta jako pierwsza wykorzystuje materiał 2D do stworzenia architektury logicznej w pamięci. Łączy ona w sobie zarówno funkcje logiczne, jak i pamięciowe. Energooszczędność chipów komputerowych jest tradycyjnie ograniczona przez architekturę von Neumanna, obecnie stosowaną do przetwarzania i przechowywania danych w dwóch oddzielnych jednostkach. To nowe podejście rozwiązuje ten problem. Przetwarzanie i przechowywanie danych w oddzielnych jednostkach oznacza, że dane muszą być przesyłane w sposób ciągły pomiędzy tymi dwoma jednostkami z wykorzystaniem czasu i energii. Połączenie przetwarzania i przechowywania danych w jednej architekturze pozwala na redukcję zarówno czasu, jak i zużycia energii. Materiał 2D, z którego wykonany jest chip EPFL nazywa się MoS2. Składa się on z pojedynczej warstwy o grubości trzech atomów.

Zobacz też: Jaki smartfon do 3500 zł wybrać? 5 najlepszych propozycji na listopad 2020

Materiał ten jest świetnym półprzewodnikiem. Naukowcy już wcześniej badali jego właściwości, uznając go za dobrze nadający się do zastosowań w elektronice. Sam układ jest oparty jest na tranzystorach polowych typu floating-gate. Tranzystory tego typu mogą utrzymywać ładunki elektryczne przez długi czas i są tradycyjnie stosowane w urządzeniach pamięci flash. Właściwości MoS2 sprawiają, że jest on wrażliwy na ładunki przechowywane w tych tranzystorach. To natomiast pozwala inżynierom na opracowanie układów, które mogą działać jako pamięci masowe i programowalne tranzystory. Naukowcy z projektu podkreślają, że niesie to ze sobą wiele zalet. Jak już wyżej wspomniałem, zmniejsza straty energii związane z transferem danych pomiędzy jednostkami pamięci i procesorami. Dodatkowo zmniejszy to ilość potrzebnego miejsca. Zespół uważa, że ten przełom otwiera drzwi dla mniejszych, mocniejszych i bardziej energooszczędnych urządzeń.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.