Tak naprawdę Android nigdy oficjalnie nie zadebiutował na Raspberry Pi. Jednak miłośnicy tych dwóch rozwiązań już dawno je ze sobą połączyli i wciąż rozwijają swoje projekty oraz tworzą nowe. Twórcy z zespołu XDA Developers właśnie zaprezentowali najnowszego Androida 11 opartego na projekcie OmniROM właśnie w wariancie na Malinkę. Warto jednak podkreślić, że jedyną w pełni kompatybilną rewizją minikomputerka ARM jest model Raspberry Pi 4. 

Android 11 dla Raspberry Pi 4

Android 11 dla Raspberry Pi 4

Nieoficjalny obraz Androida może być uruchamiany zarówno z karty MicroSD, jak i z zewnętrznego nośnika USB. Oczywiście ta pierwsza opcja w przypadku Malinki jest raczej oczywista, jednak ładowanie systemu przez USB wciąż nie jest standardem. Warto podkreślić, że po uruchomieniu systemu odpali się on w trybie tabletowym, a nie tak, jakby był to smartfon, lub telewizor z Androidem. Oznacza to, że za pomocą myszki będzie trzeba wykonywać gesty, tak jakby sterowało się palcem. Autorzy ROM-u zwracają uwagę, że przy rozdzielczościach powyżej Full HD, czyli 1920 × 1080 mogą się pojawiać spore problemy z obrazem. 

Zobacz też: HBO pokaże serial „Ziemia niczyja”, który rozgrywa się w ogarniętej wojną Syrii

Twórcy dokonali także kilku istotnych modyfikacji. Wyłączyli oni automatyczne wyłączanie ekranu po pewnym czasie. Dodatkowo pozbyli się ekranu blokady. Dlatego też użytkownicy tego systemu nie będą musieli go odblokowywać i rozjaśniać za każdym razem, kiedy na chwile przestaną z niego korzystać. Mimo wszystko uruchamianie Androida na Malince nie ma za bardzo sensu z praktycznego punktu widzenia. Takie projekty powstają tylko dlatego, że mogą. Ich autorzy traktują je jak swego rodzaju zabawę i wyzwanie, co naprawdę jest świetne. Nie jest to także zmarnowany czas, bo podczas tego zadania uczą się oni wielu nowych rzeczy. Po prostu z punktu widzenia potencjalnego użytkownika należy potraktować Androida 11 na Raspberry Pi 4 jako ciekawostkę, a nie alternatywę dla na przykład takiego Ubuntu 20.10.

Źródło: XDA

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.