Canonical ogłosiło niedawno wydanie Ubuntu 20.10, które jest znane także jako Groovy Gorilla. Wielką nowością w tym wydaniu jest dostosowanie nowej wersji systemu dla mikrokomputera Raspberry Pi. Od czasu premiery Raspberry Pi 4 w 2019 roku, komputer ten jest coraz chętniej wykorzystywany jako miniaturowa alternatywa dla PC do przeglądania sieci i prostych prac biurowych. Pojawienie się dostosowanej wersji najpopularniejszego systemu Linuksowego (oczywiście z wyłączeniem Androida) jest znaczącym krokiem na tej drodze.

Ubuntu 20.10 dla Raspberry Pi

Ubuntu 20.10 dla Raspberry Pi

Canonical wydało w tej sprawie następujące oświadczenie: 

W tym wydaniu świętujemy zobowiązanie Fundacji Raspberry Pi do oddania otwartych obliczeń w ręce ludzi na całym świecie. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspierać tę inicjatywę, optymalizując Ubuntu na Raspberry Pi. Zarówno do użytku osobistego, edukacyjnego, jak i jako fundacja dla ich kolejnego przedsięwzięcia biznesowego.

Ubuntu 20.10 może również działać w wersjach RP 2 i 3, ale tylko z pamięcią operacyjną 4 GB i wyższą. Oczywiście instalacja systemu przy mniejszej ilości RAM również jest możliwa. Jednak działanie komputerka może pozostawiać sporo do życzenia. Poza tym aktualizacja Ubuntu dodała także ulepszoną obsługę urządzeń 2 w 1 z trybami klawiatury ekranowej. Ponadto więcej urządzeń ze wszystkich formatów obsługuje teraz czytniki linii papilarnych pod Linuksem.

Zobacz też: Niemal niezniszczalny chrząszcz zachwycił specjalistów od materiałów

Osobny komunikat w tej sprawie wydało samo Raspberry Pi:

Od klasycznej płyty Raspberry Pi do przemysłowego modułu obliczeniowego, ten pierwszy krok do Ubuntu LTS na Raspberry Pi z długoterminowym wsparciem i aktualizacjami zabezpieczeń odpowiada naszemu zaangażowaniu w rozszerzenie dostępu do najlepszych możliwości obliczeniowych i open-source.

Ubuntu 20.10 jest już dostępne bezpłatnie dla użytkowników. Można je pobrać w wersjach dla PC, serwera, chmury i IoT, a także z dedykowaną wersją dla Raspberry Pi ze strony internetowej Ubuntu.

Źródło: XDA-developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.