ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
międzynarodowy dzień bez elektrośmieci 2020

Dziś Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci 2020 – zamiast wyrzucać, spróbujmy naprawić

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Dziś, 13 października 2020 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci. Choć w przeciwieństwie do Dnia bez Samochodu czy Dnia bez Papierosa nie jest to szczególnie znane święto, to zwraca ono uwagę na bardzo istotny problem. Chodzi o zanieczyszczanie naszej planety elektroodpadami.

Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci 2020 – jakie jest jego przesłanie?

Dzisiejsze święto zainicjowało WEEE Forum. To stowarzyszenie non-profit, które zrzesza 40 organizacji odpowiedzialnych za gospodarowanie zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym z całego świata. Sam Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci to inicjatywa realizowana przy udziale ponad 100 organizacji z 50 różnych krajów świata.

Producenci oferują nam coraz to nowe urządzenia, które chętnie nabywamy. Efektem ubocznym jest to, że pozbywamy się starego sprzętu. Szczególnie jeśli nie jest on już tak sprawny, jak kiedyś. 53 mln ton elektroodpadów. Tyle sprzętu wyrzuciliśmy na śmieci tylko w 2019 roku. Co więcej, zgodnie z prognozami, ilość ta ma się sukcesywnie zwiększać. Jednak każdy z nas może przyczynić się do powstrzymania tego trendu – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Taurona. Spółka zachęca, by zanim wyrzucimy jakąś elektronikę, sprawdzić, czy nie da się jej naprawić. Jeśli natomiast już musimy pozbyć się urządzenia, powinniśmy dostarczyć go do jednego z wyznaczonych punktów zbiórki elektrośmieci. Tauron przygotował na ten temat także specjalny ebook, który jest dostępny w serwisie Mój Tauron.

Czytaj także: Czy szybkie ładowanie niszczy akumulator? Na przykładzie realme Super Dart Charge

W Polsce oficjalnym organizatorem Dnia bez Elektrośmieci jest organizacja ElektroEko. Wspólnie z partnerami przygotowała ona działania edukacyjne skierowane do różnych podmiotów.

źródło: dzienbezelektrosmieci.pl, wee-forum.org, inf. prasowe

Sprawdź najnowsze wpisy