Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że nasz kraj otrzyma 20 mld zł na cyfryzację. Środki dostaniemy z Unii Europejskiej, a konkretnie z Funduszu Odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że 20% wspomnianego funduszu będzie przeznaczone właśnie na cel, jakim jest cyfryzacja.

20 mld zł na cyfryzację w Polsce – szczegóły

Komisja Europejska określiła strategiczne wytyczne związane ze wdrażaniem Funduszu Odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie. Cyfryzacja okazała się jedną z priorytetowych kwestii, a Polska ma na nią otrzymać 20 mld zł.

W latach 2021-2022 wspomniana dotacje z Funduszu Odnowy dla naszego kraju wyniosą 18,9 mld euro. W 2023 roku otrzymamy natomiast kolejne 4,1 mld euro. Razem będzie to więc blisko 23 mld euro na wszystkie priorytetowe obszary – podsumowuje resort cyfryzacji. Środki na cyfryzację mają stanowić 20% całego funduszu, o czym poinformowała Ursula von der Leyen. Można zatem przyjąć, że na samą cyfryzację Polska otrzyma ok. 20 mld zł. To duży zastrzyk pieniędzy, które mogą pomóc w transformacji cyfrowej.

Czytaj także: Średnia cena smartfonów rośnie, ale spokojnie – w Europie najwolniej

Pojawia się jednak pytanie, jakie projekty mogą być realizowane dzięki dofinansowaniu z UE. Pewną wskazówką mogą być tu wskazania Komisji Europejskiej na dziedziny, które z punktu widzenia wspólnoty europejskiej są istotne. Chodzi m.in. o ucyfrowienie administracji publicznej, cyfryzację budynków i rozwój 5G. Horyzont czasowy reform i inwestycji to koniec lipca 2026 roku.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.