ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
280 stacji ładowania aut

W Polsce pojawi się 280 nowych stacji ładowania aut elektrycznych – oto mapa z lokalizacjami

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W Polsce powstanie ok. 280 nowych stacji ładowania aut elektrycznych. Energa Operator wspólnie z samorządami wybrała lokalizacje i uzgodniła plany budowy sieci ładowarek. Prace ruszą jeszcze w tym roku.

280 nowych stacji ładowania aut elektrycznych – gdzie się pojawią?

Jak informuje Energa Operator, wybierając lokalizacje, starano się szukać miejsc charakteryzujących się dużym ruchem pojazdów, jak np. okolice galerii i pasaży handlowych, dworców i węzłów komunikacyjnych czy obiektów rekreacyjnych (np. hotele i SPA). Istotnym kryterium była także gęstość zaludnienia, dlatego stacje ładowania pojawią się również w dzielnicach mieszkalnych.

Ostatecznie zdecydowano, że inwestycje powstaną na terenie następujących miast: Gdynia, Koszalin, Elbląg, Płock, Włocławek, Toruń, Olsztyn, Gdańsk. Wszystkie stacje będą wyposażone w dwa punkty do ładowania. Teraz radni poszczególnych gmin uzgodnią plany przyłączeń oraz je uchwalą. Wtedy Energa Operator rozpocznie prace projektowe. Montaż pierwszych stacji ładowania powinien się rozpocząć jeszcze w 2020 roku. Po oddaniu przez Energę Operatora urządzeń do użytku Urząd Regulacji Energetyki na wniosek władz gminy wskaże operatora ogólnodostępnej sieci ładowania. Wybrana firma będzie operatorem przez rok, a w tym czasie Energa Operator zorganizuje przetarg na wyłonienie docelowego operatora sieci.

Czytaj także: Dom z fotowoltaiką w standardzie – ile kosztuje takie rozwiązanie?

Zgodnie z prawem, a konkretnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, polskie samorządy powinny posiadać określoną liczbę stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ile takich urządzeń powinno funkcjonować w danym mieście do marca 2021 roku? Określa to stosunek liczby mieszkańców do liczby zarejestrowanych samochodów i ich przelicznika na każdy tysiąc mieszkańców.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy