ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Elastyczne wyświetlacze od Samsunga i Nokii w 2012 roku?

Autor: Mariusz Maciejewski Kategoria: Newsy
nokia_kinetic_device


Pamiętacie jak jakiś czas temu Samsung, ale także i Nokia, zapowiedziały prace nad nowymi, elastycznymi ekranami? Od tego momentu pojawiło się mnóstwo mniej lub bardziej prawdopodobnych informacji na temat ewentualnego wyglądu i funkcjonowania wspomnianych urządzeń. Jednak traktowane one były raczej w kontekście ciekawostek niż wiarygodnych wiadomości związanych, co więcej, z określonymi eventami, na których to dane było by nam zobaczyć gotowe produkty.

Tymczasem w październiku 2011 roku podczas konferencji Nokia World w Londynie, fińska firma przedstawiła swoją koncepcję urządzenia przyszłości. Nokia Kinetic Device, bo tak się ona nazywa, jest zupełnie innym podejściem do obsługi telefonu, niż to, z jakim mamy obecnie do czynienia. Polega ono bowiem na odpowiednim wyginaniu całego urządzenia. O co chodzi? A o to, że np. wchodzenie do aplikacji odbywa się tu poprzez wygięcie telefonu do siebie (obsługującej go osoby), a zamiast klawiszy „Góra” i „Dół” wykonujemy odpowiednie skręcenia.


Całość widoczna jest w tym materiale:

https://www.youtube.com/watch?v=XAEy0iojhF8


Z opinii zebranych podczas trwania prezentacji dowiadujemy się, iż ten początkowo udziwniony sposób obsługi, z czasem staje się niezwykle intuicyjny, a w głowie pojawia się myśl, czy nie jest to rzeczywiście ciekawa alternatywa dla przerabianych na wszystkie możliwe strony ekranów dotykowych.

Jeżeli natomiast mowa o Samsungu


Na początku grudnia koreański gigant zaprezentował swoją koncepcję urządzenia wyposażonego, a w zasadzie w całości zbudowanego z ekranu dotykowego. Jeżeli jednak czekacie na szczegółowe informacje związane z jego wyglądem, czy obsługą to muszę Was zawieść. Jedyną bowiem formą wizualną prezentującą omawiany prototyp jest ten oto filmik:


Widzimy na nim przezroczyste, elastyczne urządzenie zdolne do wyświetlania obrazu 3D i mimo, iż całość przypomina reklamę gotowego już produktu, to jest to w zasadzie jedynie projekt koncepcyjny.

Tym, co wzbudziło największe zainteresowanie nie jest jednak sam materiał wideo, a towarzysząca mu informacja jakoby w 2012 roku Samsung miał wprowadzić na rynek produkt oparty właśnie o elastyczny wyświetlacz. Trudno co prawda oczekiwać, aby było ono tym, co dane nam było zobaczyć w filmiku. Chociaż, kto wie…

Podobne plany mają również pozostali wielcy z Apple, LG i Sony na czele.

A jakie jest Wasze podejście do tematu elastycznych ekranów w tabletach, telefonach? Sprawa warta uwagi, czy niepotrzebny feature? Kolejny i nieunikniony krok w rozwoju urządzeń mobilnych, czy przede wszystkim sposób na zwiększenie zysków? Dajcie znać w komentarzach.

źródło: androidauthority.com

Sprawdź najnowsze wpisy