ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 10 błąd wsparcia Linuxa

Windows 10 ze wsparciem Linuksa? Już nie dla każdego

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Microsoft jednak zdradził zaufanie swoich użytkowników? Wbił fanom Linuksa nóż w plecy, niespodziewanie kończąc tak długo zapowiadane i rozwijane wsparcie? Spokojnie, nic z tych rzeczy. To po prostu kolejny błąd, który dotyka Windowsa 10. A do tych powinniśmy się już przecież przyzwyczaić. W końcu nie po raz pierwszy Microsoft wydał aktualizację do systemu Windows 10, która rozwiązuje jeden problem podczas wprowadzania innego.

Windows 10 błąd wsparcia Linuxa

Windows 10 błąd wsparcia Linuxa

Tym razem, łatka do poważnego problemu z dyskiem SSD złamała podsystem Windows dla Linuksa 2 (WSL2). Otóż ostatnia skumulowana aktualizacja z września 2020 roku (KB4571756) niektórym osobom napsuła sporo krwi. Użytkownicy na forum Microsoft Feedback Hub i Githubie zgłaszają, że po zainstalowaniu aktualizacji otrzymują błąd Elementu nie znaleziono przy próbie uruchomienia WSL. O ile problem wydaje się dotyczyć głównie urządzeń z systemem Windows 10 w wersji 20H2 (19042), o tyle na niektórych komputerach z zainstalowaną wersją 2004 (May 2020 Update) również pojawiają się raporty o tym błędzie.

Zobacz też: Pretending I’m a Superman – świetny film o początkach serii Tony Hawk’s Pro Skater

Po KB4571756 również dostałem ten błąd. Usunąłem foldery docker w AppData, następnie odinstalowałem i przeinstalowałem docker, ale to nie pomogło. W końcu zadziałało, gdy odinstalowałem najnowsze aktualizacje Windowsa.

— Napisał jeden z użytkowników.

Błąd SSD naprawiony w tej aktualizacji był jednym z wielu problemów wprowadzonych przez aktualizację Windows 10 maj 2020. Miał on wpływ na aplikację narzędziową Defrag w systemie Windows 10 2004. Narzędzie nie zaznaczyło, że wykonało zaplanowaną defragmentację na dysku SSD. Oznaczało to, że mogło to doprowadzić do wielokrotnego defragmentacji dysku SSD, a tym samym potencjalnie skrócić jego żywotność. Microsoft nie przyznał się jeszcze do nowego problemu, więc jeśli okazało się, że WSL2 nie działa po zainstalowaniu KB4571756, jedyną poprawką w tej chwili jest usunięcie aktualizacji. To jednak nie koniec atrakcji. Owa aktualizacja ma także wpływ na tryb uśpienia niektórych komputerów. Te wielokrotnie budzą się bez powodu lub nie da się ich uśpić.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy