Microsoft obiecuje radykalnie poprawić swój Podsystem Windows dla Linuksa (WSL). W efekcie ma to dodać obsługę aplikacji z interfejsem graficznym i akceleracji sprzętowej przez GPU. Gigant oprogramowania doda pełne jądro Linuksa do systemu Windows 10 z WSL w wersji 2 jeszcze w tym miesiącu. Jednak wcześniej zacznie wspierać aplikacje z graficznym interfejsem użytkownika Linuksa, które będą działać obok zwykłych aplikacji dla Windows.

Windows z aplikacjami Linuxa

Windows z aplikacjami Linuxa

Warto dodać, że funkcja zostanie włączona bez konieczności korzystania z przekierowania X11 przez użytkowników Windows. Opcja ta jest przeznaczona głównie dla programistów do uruchamiania linuksowych zintegrowanych środowisk programistycznych (IDE) wraz ze zwykłymi aplikacjami Windowsa. Oczywiście już wcześniej możliwe było uruchamianie aplikacji Linuksa z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) w ramach systemu Windows. To wymagało jednak wykorzystania zewnętrznych narzędzi. W tych rozwiązaniach zawsze sporym problemem była słaba optymalizacja układu graficznego. Natywne rozwiązanie Microsoftu ma to jednak zmienić.

Zobacz też: Aktualizacja OnePlus zawiesza funkcję RTG – koniec prześwietlania

. System Windows 10 wkrótce otrzyma dodatkową obsługę akceleracji sprzętowej przez procesory graficzne za pomocą narzędzi Linuksa. Skupia się to przede wszystkim na scenariuszach rozwojowych obejmujących obliczenia paralel lub szkolenie maszyn do nauki i modeli sztucznej inteligencji. Sprzętowa akceleracja GPU zacznie pojawiać się w ciągu najbliższych kilku miesięcy dla Windows 10 w szybkim kręgu aktualizacji. Microsoft planuje jeszcze w tym roku udostępnić więcej informacji na temat harmonogramu obsługi aplikacji Linux GUI. Wszystkie te ostatnie ulepszenia są wyraźnie skierowane bezpośrednio do deweloperów, którzy chcą używać Windowsa jako dev boxa. 

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.