ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Energa stawia na OZE

Energa stawia na OZE – coraz więcej farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Energa właśnie zaprezentowała dane, z których wynika, że firma stawia na OZE. W pierwszym półroczu 2020 roku zrealizowano wyjątkowo dużo inwestycji takich jak farmy wiatrowe czy instalacje fotowoltaiczne.

Energa stawia na OZE – oto szczegóły

Energa stawia na OZE

Energa poinformowała, że w pierwszym półroczu tego roku przyłączyła do sieci ponad 80 większych instalacji OZE o łącznej mocy 111 MW. To tyle, ile w całym 2019 roku i ponad 2x więcej niż w całym 2018 roku. Widać więc pewien trend. Łączna liczba instalacji o mocy powyżej 50 kW przekroczyła już tysiąc.

Oto co m.in. przybyło w zasobach operatora Energa w pierwszym półroczu 2020 roku:

  • 73 instalacje fotowoltaiczne o mocy 72 MW
  • 5 farm wiatrowych o mocy około 38 MW

Jak informuje Energa, łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł wytwórczych powyżej 50 kW przyłączonych do sieci wynosi już ponad 3,3 tys. MW. Największą jej część stanowią farmy wiatrowe. Jest ich 605 i zapewniają one 2710 MW. Około 215 MW zapewnia 140 elektrowni wodnych, natomiast 165 MW – prawie 200 źródeł fotowoltaicznych. Pozostałą część mocy zapewniają elektrownie na biogaz, biomasę oraz instalacje hybrydowe. Te ostatnie wykorzystują połączenie różnych technologii wytwarzania energii.

Czytaj także: Fotowoltaika sektorem strategicznym UE? Według ekspertów to jedyna szansa

W pierwszym półroczu 2020 roku przybyło także niemal 20 tysięcy nowych mikroinstalacji do 50 kW o łącznej mocy 140MW. To głównie przydomowe instalacje fotowoltaiczne.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy