O tym, że żaden zamek nie jest bezpieczny można się dowiedzieć po rozmowie z niemal dowolnym ślusarzem. Okazuje się jednak, że nie trzeba nawet atakować zamka żadną z licznych metod włamania. Wystarczy jedynie dobrze posłuchać jak ktoś wkłada do niego klucz. Naukowcy zademonstrowali metodę tworzenia jego trójwymiarowej kopii uzyskaną poprzez odsłuchiwanie dźwięków wydawanych podczas wsuwania go do zamka. System nie wymaga użycia wysokiej klasy mikrofonu. Dźwięki mogą być nagrywane za pomocą smartfona lub domofonu, jeśli znajduje się on wystarczająco blisko zamka.

Dźwięk klucza zdradza jego kształt

Badacze bezpieczeństwa twierdzą, iż udowodnili, że seria dźwiękowych, metalicznych kliknięć klucza wsuwanego do zamka może zostać rozszyfrowana przez oprogramowanie do przetwarzania sygnałów. Kliknięcia ujawniają dokładny kształt sekwencji grzbietów na jego trzpieniu. Po odpowiedniej obróbce jego roboczą kopię można wydrukować w 3D. System znany jest jako SpiKey i skupia się na metalicznych kliknięciach w momencie uderzenia grzbietami klucza w trzon zamka. Zespół twierdzi, że kliknięcia są krytyczne dla analizy inferencji, czyli czasu pomiędzy nimi, który pozwala oprogramowaniu SpiKey na obliczenie odległości między grzbietami i tego, co ślusarze nazywają głębokością gryzienia tych grzbietów. Ta ostatnia jest w zasadzie tym, jak głęboko wcięły się one w trzon klucza lub czy były wycięte.

Zobacz też: Przeciążenia sieci podczas upałów? Energa: jesteśmy na to dobrze przygotowani

Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest włożenie klucza do zamka ze zmienną prędkością. Warto jednak pamiętać, że oprogramowanie jest w stanie skompensować niewielkie jej zmiany. System wyświetla trzy najbardziej prawdopodobne konstrukcje kluczy, które będą pasować do zamka użytego w pliku audio. Badacze twierdzą, że jeden z trzech wydrukowanych kluczy otworzy dane drzwi. Pocieszający jest fakt, że tak łatwo można oszukać ten system. Trzeba jednak zawsze zwracać uwagę na to, jak szybko wsuwamy klucz podczas otwierania i zamykania zamku w drzwiach. Na szczęście inteligentne drzwi są już całkowicie odporne na takie ataki.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.