ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
energa przeciążenia sieci

Przeciążenia sieci podczas upałów? Energa: jesteśmy na to dobrze przygotowani

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Upalne lato to wyzwanie dla pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), ale Energa zapewnia, że przeciążenia sieci nie są jej straszne. Spółka poinformowała, jakie działania podejmuje, by sieć działała bezpiecznie i sprawnie niezależnie od temperatur.

Przeciążenia sieci podczas upałów – Energa stara się, by do nich nie dochodziło

Wysokie temperatury powietrza to istotny czynnik wpływający na sposób i tryb pracy sieci elektroenergetycznej. Upały ograniczają znaczną część możliwości dystrybucyjnych linii 110 kV, wpływają także na możliwości rekonfiguracyjne układu pracy – w tym na liczbę realizowanych wyłączeń.

Energa poinformowała, że co roku przeznacza na modernizację i konserwację sieci dystrybucyjnych średnio 1,2-1,4 mld zł. Żeby sieć pracowała stabilnie i nieprzerwanie, pracownicy Centralnej Dyspozycji Mocy (CDM) Energa Operator przygotowują na czas upałów dedykowane scenariusze działania. Ważnym narzędziem jest tu moduł obliczeniowy systemu SCADA. Wskazuje on te fragmenty sieci elektroenergetycznej, które nie spełniają kryterium bezpieczeństwa. Energa korzysta też z systemu Dynamicznej Obciążalności Linii (DOL). Służy on do monitringu online linii 110 kV, które są szczególnie narażone na przeciążenia.  W przypadku zagrożenia w pracy systemu elektroenergetycznego podejmowane są natychmiastowe działania.

Czytaj także: Energa ponownie inwestuje w OZE – powstanie nowa farma fotowoltaiczna

Energa twierdzi, że latem zwiększone zapotrzebowanie na moc czynną powoduje, iż zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego musi być realizowane dwutorowo. Pierwszy aspekt to wprowadzanie nowych rozwiązań analitycznych i informatycznych. Drugi natomiast polega na modernizacji fragmentów systemu dystrybucyjnego o najniższych parametrach technicznych oraz rozbudowie sieci dystrybucyjnej. Dyspozytorzy CDM robią wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko przerw w dostawach energii dla odbiorców – zapewnia Energa. Takie przerwy mają miejsce jedynie w sytuacjach krytycznych.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy