Wygląda na to, że Google testuje pasmo 6 GHz, a raczej jest już bardzo blisko tego, by zacząć to robić. Tak przynajmniej może wynikać z dokumentów, do których dotarł Business Insider. Odpowiednie papiery miały już wylądować w FCC, czyli Federalnej Komisji Łączności w Stanach Zjednoczonych, choć nie jest do końca sprecyzowane, co Google zamierza robić.

Google testuje pasmo 6 GHz

Google testuje pasmo 6 Ghz
Fot. Google

Wygląda na to, że Google testuje pasmo 6 GHz, czyli zabiera się za coś, co nie jest jeszcze szeroko wykorzystywane. Przynajmniej tak ma wynikać z dokumentów, które wpłynęły do FCC. Google złożyło wniosek o możliwość przeprowadzania testów w ciągu najbliższych dwóch lat. Te mają się dobywać na terenie aż 26 amerykańskich miast w 17 stanach (m.in. w Arizonie, Kalifornii, Kolorado, Georgii, Illinois, Iowa, Kansas, Nebrasce, Nevadzie czy w Nowy Jorku). Z samych dokumentów niewiele wynika, a jedynie to, że firma chce „uzyskać informacje techniczne dotyczące użyteczności tych częstotliwości w zapewnianiu niezawodnych połączeń szerokopasmowych”.

Możemy jednak podejrzewać, że chodzi o kolejne stadium rozwoju Wi-Fi 6E. To zostało zatwierdzone dopiero kilka miesięcy temu, ale jest oczywiste, że dalej musi być rozwijane oraz testowane. Obecnie przecież duża część routerów czy innych urządzeń, dalej korzysta z 2,4 GHz. Dobrze wiemy, że na gęsto zaludnionym terenie, to poważny problem. 5 GHz trochę go rozwiązuje, ale z czasem będzie coraz „ciaśniej”, co za jakiś czas może doprowadzić do problemów. O ile w domach standard Wi-Fi 5 może być wystarczający, to zastosowania przemysłowe potrzebują czegoś nowego. I tym czymś właśnie będzie Wi-Fi 6E.

Zobacz też: USA zaostrza sankcje wobec Huawei.

Możemy być niemal pewni, że Google ma na celu testowanie rozwiązania, które pozwoli im zagospodarować kolejnej część rynku. We wspomnianych dokumentach mówi się o projekcie komercyjnym na dużą skalę. Niewykluczone więc, że chodzi po prostu o rozwój Google Fiber.

Źródło: Business Insider / The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.