Amerykański Departament Handlu ogłosił, że rozszerza ograniczenia w handlu, które mają uniemożliwić Huawei uzyskanie półprzewodników bez specjalnej licencji. Ograniczenia te obejmują chipy wyprodukowane przez zagraniczne firmy, które zostały opracowane lub wyprodukowane przy użyciu amerykańskiego oprogramowania i technologii. Oznacza to, że jeśli w firmie znajdował się chociażby komputer w Windowsem, to już Huawei nie może korzystać z jej usług.

Huawei odcięty od dostaw spoza USA

Huawei odcięty od dostaw spoza USA

Według sekretarza ds. handlu, Wilbura Rossa, pierwotne zasady, wprowadzone w maju, pozwalały Huaweiowi na zakupy sprzętu za pośrednictwem osób trzecich lub korzystanie z dostępnych w handlu gotowych produktów.

Ta nowa zasada jasno pokazuje, że jakiekolwiek użycie amerykańskiego oprogramowania lub amerykańskiego sprzętu do produkcji jest zakazane i wymaga licencji.

— Powiedział Ross w wywiadzie dla Fox Business.

Stany Zjednoczone dodają również kolejnych 38 oddziałów Huawei z 21 krajów do czarnej listy ekonomicznej rządu USA. To daje całkowitą liczbę zakazanych oddziałów Huawei do 152. Dzieje się tak zaledwie kilka dni po tym, jak Departament Handlu przestał przyznawać Huawei tymczasowe licencje. Dzieje także w tym samym czasie, kiedy Pentagon dostał chwilowe pozwolenie na zakup produktów firmy.

Zobacz też: Premiera iQOO 5 oraz iQOO 5 Pro – szybkie ładowanie 120 W robi wrażenie!

Ciekawe jak ta decyzja odbije się na sytuacji USA na świecie? Korzystanie z amerykańskiej technologii, nawet w niewielkim stopniu staje w świetle tych wydarzeń bardzo ryzykowne. Jeśli ktoś prowadzi interesy z dużą firmą, to niezależnie od tego, z jakiego jest kraju może zostać odcięty od swojego głównego kontrahenta. Chociażby dlatego, że korzysta z Windowsa. Sytuacja jest więc niezwykle absurdalna i groźna. Daje także firmom z zagranicy jasny sygnał, że powinny się decydować na alternatywne rozwiązania. Dla własnego bezpieczeństwa.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.