Epic złożył kolejny pozew przeciwko Apple. Firma pozywa teraz firmę z Cupertino za rzekomy odwet na niej za inny pozew z zeszłego tygodnia. Otóż producent iPhone nie tylko usunął Fortnite z App Store, ale zagroził także, że 28 sierpnia skasuje wszystkie konta deweloperskie i odetnie Epic od narzędzi programistycznych na iOS i Mac. Biorąc pod uwagę, że Epic to nie tylko Fortnite, to taki ruch będzie bardzo bolesny także dla innych twórców gier na obie platformy.

Koniec Unreal Engine na iOS i Mac OS?

Koniec Unreal Engine na iOS i Mac OS?

Zgodnie z treścią zgłoszenia firma Epic twierdzi, że usunięcie gry przez firmę Fortnite z App Store w połączeniu z usunięciem kont deweloperów prawdopodobnie spowoduje nieodwracalną szkodę dla firmy Epic. Gigant dodaje, że odcięcie dostępu do narzędzi programistycznych ma również wpływ na oprogramowanie takie jak Unreal Engine Epic. To z kolei jest oferowane zewnętrznym deweloperom. Firma Apple sama nigdy nie twierdziła, że naruszyła jakiekolwiek zasady. Bez dostępu do narzędzi Epic stwierdza, że nie może opracowywać przyszłych wersji silnika Unreal Engine dla systemów iOS lub MacOS.

Apple atakuje całą działalność firmy Epic w niepowiązanych obszarach, a nie tylko usuwa firmę Fortnite z App Store. Działania firmy Apple, pozostawione bez kontroli, nieodwracalnie zniszczą reputację firmy Epic wśród użytkowników Fortnite i będą miały katastrofalne skutki dla przyszłości odrębnej firmy Unreal Engine.

— Podała firma w oświadczeniu.

Zobacz też: iPhone z Fortnite za jedyne 15 tysięcy złotych – „biznesmeni” już szaleją.

W pozwie wspomniano, że firma Apple wysłała do firmy Epic pismo, w którym groziła zaprzestaniem działań inżynieryjnych. W ten sposób gigant ma stracić możliwość dalszej pracy nad Unreal Engine na komputerach Mac i iOS. Apple podobno grozi także przyjęciem i wsparciem dla funkcji ARKit i przyszłych funkcji VR w Unreal Engine przez zespół XR. To ostatnie może być nawiązaniem do przyszłych projektów Apple AR i VR.

Oświadczenie Apple

Firma Apple odpowiedziała następującym oświadczeniem:

App Store został zaprojektowany tak, aby był bezpiecznym i zaufanym miejscem dla użytkowników oraz doskonałą okazją biznesową dla wszystkich deweloperów. Firma Epic odniosła jeden z największych sukcesów w dziedzinie tworzenia aplikacji w App Store. Dzieki temu przekształciła się w wielomiliardową firmę, która dociera do milionów klientów systemów iOS na całym świecie. Bardzo zależy nam na tym, aby firma pozostała częścią programu dla programistów Apple i ich aplikacji w App Store. Problemowi, który firma Epic sama stworzyła łatwo zaradzić. Wystarczy, że wyśle ona aktualizację swojej aplikacji, która przywróci jej zgodność z wytycznymi. Tymi samymi, na które wcześniej wyraziła zgodę i które dotyczą wszystkich programistów. Nie zrobimy wyjątku dla firmy Epic. Nie uważamy za słuszne przedkładanie ich interesów biznesowych nad wytyczne, które chronią naszych klientów.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.