ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bezpieczeństwo webinarów

Czy bezpieczeństwo webinarów jest ważne dla użytkowników?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Może się wydawać, że bezpieczeństwo webinarów powinno być dla ich użytkowników czymś istotnym. I faktycznie, dla większości jest, ale jak się okazuje, nie dla wszystkich. Ostatnio zmianom uległy przepisy, które definiują, gdzie powinny znajdować się serwery z danymi w przypadku prowadzenia tego typu spotkań. Czy to coś zmieni na rynku?

Bezpieczeństwo webinarów – co ma znacznie dla użytkowników?

Bezpieczeństwo webinarów
Fot. ClickMeeting

Webinary, czyli spotkania internetowe prowadzone z możliwością obustronnej komunikacji, to hit ostatnich miesięcy. Owszem, wcześniej tego typu spotkania także były popularne, ale przez pandemię stały się wręcz czymś, bez czego trudno było niektórym funkcjonować. Spotkania służbowe, wykłady czy prezentacje, to wszystko to właśnie webinaria, a platformy, na których można było je prowadzić, musiały nagle zmierzyć się z tą rosnącą popularnością. W to wchodzą też kwestie bezpieczeństwa. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 lipca tego roku unieważnił tzw. Privacy Shield. Chodzi o transfer danych pomiędzy krajami europejskimi, a Stanami Zjednoczonymi. Według trybunału przesyłane dane mogą nie być dostatecznie chronione przed nadzorem amerykańskich służb.

Co to oznacza dla firm, które mają swoje serwery właśnie w Stanach Zjednoczonych. Najprawdopodobniej to, że będą musiały niedługo przenieść je do europejskich krajów, jeżeli chcą spełniać wszystkie normy. Jedna z polskich platform, a konkretniej ClickMeeting, już zrezygnowała z serwerów będących poza granicami UE. Dodatkowo postanowiła przepytać swoich użytkowników, czy bezpieczeństwo webinarów jest dla nich istotne. Dla większości z nich najistotniejsze są zabezpieczenia hasłem czy tokenem, a nie to, gdzie dana firma ma serwery. Spora część osób zwraca jednak na to uwagę, choć praktycznie drugie tyle, zupełnie to nie interesuje. Dobrą wiadomością jest to, że dla większości bezpieczeństwo to istotna kwestia, co jeszcze kilka lat temu nie było tak oczywiste.

Zobacz też: Microsoft prezentuje akcesoria dla graczy.

Nasi użytkownicy wskazali, że lokalizacja serwerów ma dla nich bardzo duże znaczenie. Warto jednak podkreślić, że nie powinniśmy skupiać się na samym aspekcie kraju czy kontynentu, w którym przechowywane są dane. Oprócz tego gdzie, bardzo ważne jest też jak jest to robione. ClickMeeting podchodzi do tego zagadnienia kompleksowo, wszyscy dostawcy zawarli z nami odpowiednie, wymagane prawnie, umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych oraz dali gwarancję wysokiego stopnia ochrony danych. – mówi Dominika Paciorkowska, Dyrektor Zarządzająca ClickMeeting.

Źródło: ClickMeeting

Sprawdź najnowsze wpisy