Aplikacja Mac OS 8 to kolejny projekt programisty, który stworzył już Windowsa 95 w podobnej formie. Teraz każdy, kto tylko będzie miał ochotę, będzie mógł odpalić system na swoim sprzęcie i przekonać się, jak wyglądała praca na takim rozwiązaniu przed dwudziestoma laty. Projekt jest darmowy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by go wypróbować.

Aplikacja Mac OS 8

Aplikacja Mac OS 8
Aplikacja Mac OS 8

System Mac OS 8 pojawił się 26 lipca 1997 roku, czyli ponad 23 lata temu. Od tego czasu zmieniło się bardzo dużo, co zresztą widać gołym okiem. System w wersji jako aplikacja, stworzył Felix Rieseberg, który na co dzień jest programistą w Slacku. Wcześniej podobne rozwiązanie przygotował dla systemu Windows 95 więc widać, że to poniekąd jego hobby. Cały proces przekształcenia systemu od Apple na potrzeby aplikacji, odbył się z wykorzystaniem platformy Electron, a Felix zrobił to w całości w JavaScript. Wykorzystał do tego jeszcze maszynę wirtualną, która emulowała Macintosha Quadra 900. Na tym właśnie procesorze „stały” wtedy komputery od Apple, zanim firma zdecydowała się przesiąść na architekturę IBM PowerPC.

Aplikacja Mac OS 8 może być uruchomiona zarówno na komputerach z systemem Windows, jak i Mac OS, a także Linux. Wygląda więc na to, że każdy, kto ma ochotę sprawdzić to, jak wyglądały systemy operacyjne przed dwoma dekadami, ma na to szansę. Projekt znajduje się na GitHub, gdzie znalazł się pełni rolę edukacyjną. Oczywiście Apple nie miało z tym nic wspólnego, ale miejmy nadzieję, że nie zażąda jego usunięcia.

Zobacz też: Darmowy backup z Google One.

Wewnątrz aplikacji znajdziemy nie tylko cały system, ale także… gry i aplikacje. Wśród nich pojawiły się takie tytuły jak Duke Nukem 3D, Civilization II czy Dungeons & Dragons. Do tego dochodzą jeszcze Photoshop 3, Premiere 4 czy Illustrator 5.5. Na pokładzie znajdziemy także Internet Explorer oraz Netscape, ale nie ma możliwości połączenia się z siecią.

Źródło: The Verge / GitHub

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.