Krzemowe panele fotowoltaiczne mogą wkrótce odejść w niepamięć. Teoretycznie już teraz mamy dostępną lepszą alternatywę w postaci paneli perowskitowych. Te są bowiem elastyczne, lekkie, ultracienkie i częściowo transparentne. Są znacznie wydajniejsze w niepełnym oświetleniu, bardziej odporne na zjawiska atmosferyczne. Brzmi to więc jak rozwiązanie wszystkich bolączek dotychczasowej technologii.

Ulepszone panele fotowoltaiczne perowskitowe

Ulepszone panele fotowoltaiczne perowskitowe

Mają one jednak pewną wadę: żywotność. W porównaniu do paneli krzemowych ulegają niezwykle szybkiej degradacji. Sam ten fakt powoduje, że ich zastosowanie jest niezwykle wąskie. Jednak ich pozostałe zalety są na tyle duże, że zachęcają do pracy nad tym zagadnieniem. Naukowcy z Ulsan National Institute of Science and Technology znaleźli, rozwiązanie, które potencjalnie może poprawić stabilność perowskitowego ogniwa fotowoltaicznego. Chodzi tu o wykorzystanie grafenowej warstwy ochronnej.

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Zobacz też: Jeszcze droższe procesory w smartfonach? Wszystko przez właściciela ARM

Przygotowany przez nas dokument pokazuje, że wstawienie warstwy ochronnej między elektrodą na bazie metalu a folią perowskitową może zapobiec degradacji wywoływanej metalem i że warstwa grafenu może skutecznie tłumić dyfuzję metali i jonów halogenków.

— Twierdzi autor badania Gyujeong Jeong z południowokoreańskiego Ulsan National Institute of Science and Technology.

Nowa metoda znacznie poprawiła zarówno wydajność, jak i stabilność perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Prace te stanowią skuteczną strategię projektowania wytrzymałych mechanicznie i chemicznie niezawodnych, wolnych od drogiego tlenku indowo-cynowego (ITO), przezroczystych folii przewodzących wspomaganych metalem w perowskitowych ogniwach fotowoltaicznych.

— Dodał prof. Hyesung Park z Ulsan National Institute of Science and Technology.

Według pierwszych testów po 1000 godzinach pracy, czyli ponad 41 dobach ich sprawność spadła do 97,5% wartości początkowej. Biorąc pod uwagę, że prace nad zmniejszeniem degradacji wciąż trwają, możemy liczyć na jeszcze lepsze wyniki.

Źródło: Newseria
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.