ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
światowy dzień emoji 2020

Dziś Światowy Dzień Emoji 2020 – emotikony są znakiem naszych czasów

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Na piątek 17 lipca przypadł Światowy Dzień Emoji 2020. Fakt, że takie święto w ogóle istnieje, świadczy o tym, jak bardzo emotikony zakorzeniły się w naszej codziennej komunikacji. Kilka lat temu emotka oznaczająca serce trafiła nawet do jednego z najważniejszych anglojęzycznych słowników na świecie – Oxford English Dictionary.

Światowy Dzień Emoji 2020

fot. Emojipedia

Emotikony to proste znaki graficzne, które pozwalają bez szczegółowego rozpisywania się wyrazić nasze emocje, wykonywane czynności i nie tylko. Szczególną popularnością cieszą się one podczas konwersacji za pomocą internetowych komunikatorów. Używają ich ludzie w niemal wszystkich kategoriach wiekowych. Na przestrzeni lat emotikony znacznie ewoluowały, stawały się coraz bardziej atrakcyjne wizualnie i przekazywały więcej treści.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS w rozmowie, która ukazała się na portalu PolskieRadio24.pl, zwraca uwagę na to, że emotikony odzwierciedlają nasze uczucia w bardziej dostępny sposób niż słowa, ale przez to też nie mają takiej siły oddziaływania. Jeżeli ktoś wysyła nam serduszko, to niekoniecznie jest to osoba, partner, który wyznaje nam miłość, tylko np. kolega, który w cudzysłowie mówi tym serduszkiem, że „jesteś super i uwielbiam cię” – wyjaśnia dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Czytaj także: Allegro Pay – nowa metoda płatności i podwyżki prowizji

O Światowym Dniu Emoji pamiętało Ministerstwo Cyfryzacji. Resort postanowił wykorzystać ten dzień do przypomnienia zasad netykiety. Ministerstwo zwraca uwagę m.in. na to, że używanie emotikon w niektórych sytuacjach nie jest najlepszym pomysłem. Podobnie jak pisanie w internetowych dyskusjach wielkimi literami czy wielokrotne wysyłanie tej samej treści.

źródło: PR24, Ministerstwo Cyfryzacji, Emojipedia

Sprawdź najnowsze wpisy