Człon PC w nazwie może sugerować, że chodzi tu o składany komputer stacjonarny. Mamy tu jednak do czynienia z tabletem do samodzielnego montażu. Bardzo grubym i nieporęcznym tabletem, który ma uchodzić za urządzenie edukacyjne. Zacznijmy jednak od samego początku. Nieco ponad rok temu, Kano zaprezentował kolorowy tablet z systemem Windows 10 do samodzielnego złożenia. Ten jednak nie trafił do sklepów. Producent skupił się na przygotowaniu kolejnej generacji Kano PC, która oferuje znacznie więcej od poprzednika.

Kano PC

Kano PC

Podstawowa koncepcja jest niezmieniona. Kano PC to gruby tablet, który trzeba złożyć z gotowych komponentów jak z klocków. Tyle że to bardziej przypomina Lego Duplo, niż Lego Technic. Wszystkie elementy są tak dopasowane, że istnieje tylko jeden sposób ich połączenia ze sobą. Samo ich łączenie niewiele się różni od podłączenia słuchawek, czy powerbanku do smartfona. W założeniu jest to sprzęt edukacyjny. Jednak jeśli chcemy nauczyć dziecko jak złożyć komputer, to dużo lepszym pomysłem będzie kupienie używanych elementów z jakiegoś starego PC i danie ich naszemu potomstwu do samodzielnego montażu. Będzie to o wiele bardziej rozwijające niż włożenie wtyczki Jack w celu podłączenia głośnika i kabla USB do podłączenia baterii.

Zobacz też: Heyah mnoży doładowania przez gigabajty – nawet 200 GB za darmo dla klientów

Specyfikacja Kano PC nie robi zbyt dużego wrażenia, jednak powinna wystarczyć do prostych prac biurowych. Składa się na nią 11,6-calowy ekran dotykowy o nieokreślonej rozdzielczości. Dostaniemy także 4 GB pamięci operacyjnej i 64 GB pamięci na pliki oraz slot kart microSD. Względem poprzedniej wersji zmieni się procesor. Zamiast układu Intel Atom x5-Z8350, który gwarantuje jedynie irytację, podczas obsługi firma obiecała, że dostanie on dwurdzeniowy procesor z linii Celeron. Niestety nie wiadomo o którym modelu mowa. Wewnętrzna bateria jest teraz ładowana przez USB-C i oba porty USB-A będą obsługiwały USB 3.0. Żywotność baterii została zwiększona do 10 godzin, a radiator został przedłużony w celu poprawy wydajności termicznej urządzenia. Sprzęt ma kosztować 299 USD, co biorąc pod uwagę specyfikację i walory edukacyjne wydaje się ceną przynajmniej o 100 USD zbyt wysoką.

Pozostałe walory edukacyjne Kano PC

Na szczęście na samym składaniu tego sprzętu, z którym poradziłoby sobie chyba nawet trzyletnie dziecko, te się nie kończą. Komputer PC Kano będzie dostarczany z Kano Software Studio, kolekcją aplikacji wypełnionych wyzwaniami programistycznymi. Jest on kompatybilny z Kano World, platformą do udostępniania i pobierania kreacji stworzonych przez użytkowników. Dodatkowo będzie współpracował z Kano Club, czyli ofertą subskrypcji, która zawiera ekskluzywne aplikacje. Kano opracowało również program nauczania kreatywnych obliczeń oraz integrację z Microsoft Teams. To powinno pomóc nauczycielom prowadzić wirtualne zajęcia i śledzić projekty uczniów. Trudno mi jednak ocenić jakość tej platformy, ponieważ nie miałem z nią nigdy do czynienia. Mam nadzieję, że zaoferuje ona znacznie więcej, niż samo urządzenie.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.