Połącz automatycznie to jedna z tych funkcji w smartfonie, która jednocześnie może być bardzo przydatna, a z drugiej strony denerwująca. Nie zawsze chcemy się przecież podłączać do konkretnej sieci Wi-Fi, kiedy jesteśmy w jej zasięgu. Owszem, sieć można zapomnieć lub całkowicie wyłączyć w telefonie dostęp do Wi-Fi, ale to nie jest rozwiązanie idealne. Wygląda na to, że Google w końcu postanowiło ten problem rozwiązać.

Połącz automatycznie – nowa funkcja w Android 11

Czasem niewielkie rzeczy są w stanie mocno ułatwić życie. Zdaje się, że Google doszło do podobnych wniosków. W Android 11 Beta 2 można już dostrzec funkcję, która jest rozwinięciem tego, co w systemie obecne jest od lat. Automatyczne łączenie się z zapisaną siecią jest wygodne, ale nie zawsze. Czasem zasięg jest na tyle kiepski, że o wiele łatwiej i przyjemniej korzysta się z danych komórkowych, niż z Wi-Fi. Wraz z tym, że Google coraz większą uwagę przykłada do ustawień prywatności, przychodzą także nowe ustawienia. Tak też stanie się z sieciami Wi-Fi, do których byliśmy zalogowani.

połącz automatycznie z Wi-Fi
Po lewej Android 10, po prawej Android 11 Beta 2 / fot. Android Police

Połącz automatycznie, czyli coś, z czego zapewne wiele osób korzysta, zostanie rozdzielone na konkretne sieci. W zapisanej sieci Wi-Fi pojawi się opcja, która pozwoli na połączenie się z tą konkretną siecią wtedy, kiedy będziemy w jej zasięgu. Nie ze wszystkimi, ale właśnie tylko z jedną. To pozwoli także na wyłączenie zapisanych sieci, z których w danym czasie nie zamierzamy korzystać. Funkcja ma być dostępna w ustawieniach konkretnej sieci.

Zobacz też: Kiedy w końcu zobaczymy Android 11?

Zanim wszyscy użytkownicy telefonów z Androidem dostaną dostęp do tego rozwiązania, miną zapewne całe lata. Fragmentacja systemu Google jest taka, jak jest, ale dobrze, że podobne rozwiązania się pojawiają. Niewykluczone, że producenci smartfonów także zaczną wprowadzać je w swoich nakładkach. Coś podobnego można zaobserwować już w urządzeniach Samsunga, więc cała reszta użytkowników musi uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.