Pierwszy Android 11 Beta został wydany około miesiąc temu, a dziś w nocy dostaliśmy drugie wydanie tego systemu. To oznacza, że czeka nas jeszcze jedna, ostateczna wersja bety i premiera Androida 11. Google podzieliło się osią czasu premiery z pierwszym Developer Preview, zauważając, że pierwsze dwa wydania beta ukażą się w czerwcu i lipcu. I mimo globalnej pandemii gigantowi udało się dotrzymać tego terminu. Kolejne wydania są jednak zaplanowane na trzeci kwartał, co tak naprawdę niewiele nam mówi. A przynajmniej niewiele mówiło, bo ktoś tu ma za długi język.

Android 11 data premiery

Android 11 data premiery

Google opublikował film wideo do swojego Hey Google Smart Home Summit. Jeden ze slajdów zawiera listę rzeczy, które programiści mogą sprawdzić przed stabilnym wydaniem. Jeden ze slajdów ma dość wymowny tytuł, który brzmi:

Lista kontrolna dla 8 września premiera Android 11. 

Oczywiście ta data nie powinna być dla nas zaskoczeniem. W końcu Android 10 został oficjalnie uruchomiony 3 września ubiegłego roku. To, że nowy system pojawi się jesienią, było bardziej niż pewne. Jedyne obawy co do daty premiery mogła wywołać co najwyżej ta nieszczęsna pandemia. Wracając jednak do wyżej wspomnianego filmu — ten po zauważeniu przez Google wpadki został skasowany z sieci. Jednak mleko już się rozlało i informacja o dacie premiery zdążyła już trafić do mediów.

Zobacz też: 1000 nagród na 100 dni – ciekawy konkurs CodeWeek

Wraz z premierą Androida 11 możemy się spodziewać, że kod źródłowy systemu trafi do Android Open Source Project (AOSP), a wkrótce potem możemy się spodziewać publikacji nowego dokumentu Compatibility Definition Document (CDD). Dnia 8 września, Google opublikuje stabilną aktualizację Android 11 dla obsługiwanych telefonów Google Pixel, która obejmuje Pixel 2, Pixel 3, Pixel 3a i Pixel 4. Następnie rozpocznie się standardowy wyścig, kto wcześniej wyda aktualziację dla swojego flagowca, lub średniaka. Pozostali będą czekać na aktualizacje długie miesiące, a i tak znaczna większość obejdzie się smakiem. No ale tak to wygląda z każdym wydaniem Androida, więc zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. 

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.