GeForce 256 to prawdziwa legenda. Można powiedzieć, że to od niego wszystko się zaczęło. Nvidia dumnie nazywa ją pierwszym na świecie GPU. Teraz dołączyła ona do jeszcze większej legendy, jaką jest akcelerator graficzny 3Dfx VooDoo. Oznacza to, że również doczekała się swojego zestawu Lego. Fakt, że za obydwa projekty odpowiada ta sama osoba, raczej nie powinien być dla nikogo większym zaskoczeniem.

GeForce 256 Lego

GeForce 256 Lego

Karta graficzna GeForce 256 została wydana 11 października 1999 roku. Jako pierwsza nosiła nazwę marki Nvidia GeForce. Jednak tym, co czyniło ten układ tak wyjątkowym, jest fakt, że był to pierwszy na świecie akcelerator gier GPU-3D. Oczywiście w tamtych czasach termin GPU nie istniał. Nvidia miała więc możliwość stworzenia definicji nowego terminu. Brzmi ona następująco:

GPU to jednoukładowy procesor ze zintegrowaną transformatą, oświetleniem, układem trójkątów i silnikami renderującymi, który jest w stanie przetwarzać minimum 10 milionów wielokątów na sekundę.

GeForce 256 został wyprodukowany w procesie litograficznym 220 nm. Obecnie procesory graficzne coraz częściej są produkowane w procesie 7 nm. To pokazuje, jak wielka przepaść technologiczna dzieli te dwie dekady. O różnicach wydajności pomiędzy tą kartą a współczesnymi konstrukcjami nawet nie ma sensu pisać. Obecnie nie jeden zegarek ma znacznie wydajniejszy układ graficzny, chociaż z drugiej strony zwykle może o wiele mniej, od komputera z tamtych lat. 

Zobacz też: mPrawo Jazdy oraz licznik punktów karnych – mObywatel czekają zmiany

Wróćmy jednak do zestawu Lego. Ten, jak już wspomniałem, został stworzony przez użytkownika Twittera @Bhaal_Spawn. Warto jeszcze na chwile wrócić do jego poprzedniego projektu, czyli akceleratora 3Dfx Voodoo 3D. Został on przesłany stronę internetową Lego Ideas, za pomocą której pomysły fanów są zamieniane na rzeczywiste, nowe produkty Lego. Projekt tego komponentu zebrał do tej pory 2 339 głosów z 10 tysięcy wymaganych. Głosowanie potrwa jeszcze 517 dni. Twórca projektów stwierdził, że ludzie często proszą go, aby przygotował płytę główną, aby można było zamontować w niej te karty. Więc to najprawdopodobniej będzie jego kolejnym projektem. Ciekawe, czy z czasem doczekamy się całego retro komputera z klocków od tego autora?

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.