sprawy urzędowe w maju online

Jakie sprawy urzędowe Polacy najczęściej załatwiali online w maju?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Ministerstwo Cyfryzacji zdradziło, jakie sprawy urzędowe Polacy najczęściej załatwiali online w maju 2020 roku. Okazuje się, że często gubiliśmy dowody osobiste oraz potrzebowaliśmy odpisu aktu stanu cywilnego, choć najpopularniejsza e-usługa dotyczy czegoś innego.

Te sprawy urzędowe Polacy załatwiali w maju online

E-usługa miesiąca to Wyślij pismo ogólne. Ta usługa zresztą już wcześniej była tą, z której Polacy korzystali najczęściej. W maju obywatele naszego kraju wysłali przez internet dokładnie 129 392 pisma ogólne. Dzięki pismu ogólnemu możemy załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W maju tego roku Polacy często zgłaszali także utratę dowodu osobistego. Takich zgłoszeń w formie online wpłynęło 3981. Autorzy tych wniosków będą musieli teraz wnioskować o wydanie nowego dokumentu po tym, jak stary dowód został zablokowany. Skoro już przy tym temacie jesteśmy, dodajmy, że z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty skorzystało w maju ponad 31 tysięcy Polaków. Resort cyfryzacji przypomina, że wydawane dowody osobiste są teraz e-dowodami, czyli posiadają dodatkową warstwę elektroniczną. Przejdźmy jednak do prawdziwego zwycięzcy, jak pisze o nim samo Ministerstwo Cyfryzacji. To Profil Zaufany, który założyło w maju tego roku 355 789 Polaków. To prawie trzy razy więcej, niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Zdaniem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, popularność Profilu Zaufanego to dowód na to, że Polacy przekonują się do e-administracji i coraz chętniej z niej korzystają.

Czytaj także: E-usługi wyborcze: przez internet zgłosisz chęć głosowania korespondencyjnego i nie tylko

Resort cyfryzacji poinformował również, że w maju 2020 Polacy korzystali z e-usług meldunkowych 18 129 razy. Przez internet Polacy zgłosili także narodziny 14 906 dzieci. Ponad 20 tysięcy razy obywatele naszego kraju zgłosili natomiast chęć uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy