Xiaomi zainwestowało właśnie w dużego producenta paneli OLED w Chinach. Mowa tu o równowartości około 20 milionów dolarów w firmę Dalian Zhiyun Automation Company, która specjalizuje się w produkcji wyświetlaczy LCD, OLED, a nawet mini LED. Jest to kolejna z wielu inwestycji Xiaomi w firmy produkujące podzespoły do smartfonów. Gigant zwykle poprzestaje na od kilku do kilkunastu procent akcji. Tak rzecz jasna było i w tym przypadku.

Xiaomi inwestuje w wyświetlacze

Xiaomi inwestuje w wyświetlacze

Kwota, którą Xiaomi zainwestował w Zhiyun, stanowi około 15,5 mln akcji spółki. Przekłada się to na dokładnie 5,63 procent całkowitej ilości akcji firmy. Zhiyun jest jedną z największych firm w Chinach, która zajmuje się technologią wyświetlania. Rywalizuje ona z innymi znanymi firmami z branży, takimi jak BOE, Huaxing, Tianma i Visionox. Ruch ten jest zgodny z dotychczasową strategią Xiaomi. Jednak może przy okazji mieć dwa dodatkowe motywy. Producent smartfonów coraz śmielej patrzy na rynek składanych urządzeń. Ten jednak wymaga elastycznych wyświetlaczy, które są drogie i stosunkowo trudne w produkcji. Dzięki wykupionym udziałom producent może sobie zagwarantować niższe ceny i stabilniejsze dostawy.

Zobacz też: Kradziony iPhone to zły iPhone – Apple wysyła wiadomości do złodziei

A skoro już jesteśmy przy dostawach, to pojawia się kolejna kwestia. Mianowicie obawy przed odcięciem firmy od technologii USA, tak jak to miało miejsce w przypadku Huaweia. Wbrew pozorom każdy chiński producent smartfonów może być na celowniku w związku z wojną handlową pomiędzy mocarstwami. Xiaomi wykupując udziały w firmach, stara się zagwarantować sobie pewny i stabilny łańcuch dostaw. W końcu właściciel pakietu akcji w takim przypadku ma pierwszeństwo w dokonywaniu zakupów. Trudniej go również odciąć od produktów firmy, której jest współwłaścicielem.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.